Türkiye'nin en iyi haber sitesi

: Gülen’in kaçmasını önleyen mekanizmalar var

Giriş Tarihi: 18.8.2016
ABD: Gülen’in kaçmasını önleyen mekanizmalar var

Dışişleri Sözcüsü Mark Toner: Gülen’in ülkeden kaçmasını önleyecek bazı mekanizmalar mevcut. ’nin verdiği belgeleri analiz ediyoruz

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, FETÖ elebaşısı Fetullah Gülen'in ABD'den kaçmasını engelleyecek bazı mekanizmalar bulunduğu belirterek, "Türk yetkililerden bize ulaşan belgeleri analiz ediyoruz. Kararımızı henüz vermedik" dedi.

'BELGELERİ ANALİZ EDİYORUZ'
Toner önceki günkü basın toplantısında, 'nin FETÖ elebaşısı için yaptığı iade talebine ilişkin soruları yanıtladı. "Şu aşamada Gülen tutuklanmadığına göre hâlâ yeterli kanıt görmediğinizi mi söylüyorsunuz" sorusu üzerine Toner, iade konusunda henüz bir karar verilmediğini bildirdi. Sözcüye, "Birinin iadesini değerlendirirken o kişinin ülkeden çıkmasını engelliyor musunuz?", "Genelde terör saldırısı planlamakla suçlanan bir kişiyi yakalayıp kaçmasını engelliyorsunuz doğru mu" soruları da yöneltildi. Mark Toner, konunun muhatabının ABD Adalet Bakanlığı olduğunu dile getirerek, "Hakkında iade talebi yapılan kişinin ülke dışına çıkmasını önleyecek çeşitli mekanizmalar bulunduğunu" ifade etti. Bu mekanizmalarla ilgili ayrıntı vermekten kaçınan Toner, Fetullah Gülen'in pasaportunun iptal edilip edilmediği ve seyahat engeli getirilip getirilmediği yönündeki soruları ise yanıtlamadı. 'nin, iade talebiyle ilgili ABD makamlarına belgeler gönderdiğini hatırlatan sözcü Toner, şöyle konuştu: "Türk yetkililerden bize ulaşan belgeler üzerine çalışmaya devam ediyoruz. Bunları analiz ediyoruz. Kararımızı henüz vermedik. Bu istisnai bir dosya. Normalde iade taleplerine ilişkin olarak bu kadar detay paylaşmayız. Türk yetkililer herkesin önünde bu konuyu dile getiriyor, biz de onlarla bir iade anlaşmamız olduğunu kabul ediyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD: Gülen’in kaçmasını önleyen mekanizmalar var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN