FETÖ ile mücadelede yanımızda

Giriş Tarihi: 18.8.2016
FETÖ ile mücadelede KKTC yanımızda

’nin FETÖ’yü terör listesine aldığını bildiren Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan: FETÖ ve uzantıları KKTC’de kendilerine hayat alanı bulamayacaktır. KKTC yanımızda. Bu dost ülkeler için de örnek olmalı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kıbrıs Türklerinin FETÖ ile mücadelede 'nin yanında yer aldığına dikkat çekerek, "Bundan sonra FETÖ ve uzantıları 'de de kendilerine hayat alanı bulamayacaklar" dedi. KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da FETÖ'ye gözdağı verdi. Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'yı Külliye'de ağırladı. Baş başa ve heyetler arası görüşmenin ardından Erdoğan ve Akıncı ortak basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan özetle şunları söyledi:

YANIMIZDA DURANI UNUTMAYACAĞIZ: 15 Temmuz hain darbe teşebbüsü karşısında ülkemizle dayanışma sergileyen, bizlere desteklerini anında ortaya koyan, Tüm Kıbrıs Türk halkına teşekkürlerimi iletiyorum. KKTC'deki kardeşlerimiz 5 Ağustos'ta Lefkoşa'da düzenledikleri geniş katılımlı demokrasi mitingiyle milletimizin gerçek dostu olduklarını orada bir kez daha ifade etmişlerdir. 'nin yanında duran dostlarımızı hiçbir zaman unutmadık, unutmayacağız.

KKTC'DE DE HAYAT BULAMAYACAKLAR:
Ülkemiz, FETÖ ile tüm dünya sathında büyük bir mücadele yürütüyor. KKTC'nin FETÖ ile mücadelede bizlerin yanında olduğunu biliyoruz. 21 Temmuz kararlı Bakanlar Kurulu ile FETÖ, KKTC'deki terör örgütleri listesine eklenmiştir. Bundan sonra FETÖ ve uzantıları KKTC'de de kendilerine hayat alanı bulamayacaklardır. Biz bu tavrın diğer dost ve kardeş ülkeler tarafından örnek alınmasını temenni ediyoruz.

İKİ TOPLUMLU ÇÖZÜM BU YIL TESİS EDİLMELİ: Türkiye ve KKTC tarafı Kıbrıs'ta adil, kalıcı ve kapsamlı bir çözümden yanadır. Biz bu yolda mümkün olan her türlü çabayı sarf ettik, sarf ediyoruz. Bu çabaların hedefi BM parametreleri çerçevesinde adadaki iki eşit taraf arasında yeni ve yaşayabilir iki kesimli, iki toplumlu bir ortaklığı bu yıl içerisinde tesis edilmesidir.

KIBRIS TÜRKÜ'NÜN EŞİTLİĞİ ŞART: Kıbrıs meselesinin, Kıbrıs Türk tarafının siyasi eşitliğini, meşru haklarını ve güvenliğini teminat altına alacak şekilde çözüme kavuşturulması şarttır. Bu meselenin halli bölgemizde de güvenlik, istikrar, işbirliği ve refaha katkıda bulanacaktır. Olası çözümün ardından Kıbrıs adasının gerçek potansiyeli ortaya çıkacak, bölgesel ölçekte şimdiye kadar değerlendirilememiş pek çok işbirliği projesi hayata geçirilecektir. Çözüme giden yolda gerekli siyasi anlayış ve esnekliğin gösterilmesi şüphesiz çok önemlidir. Bunun yanında tarafların birbirlerine gelecekteki ortakları olarak görmeleri gerekiyor. Doğal ve makul olan bu tutumun şimdiden net ve somut şekilde ortaya konmasıdır.

'NE FETÖ NE BAŞKA TERÖRİST GRUBA İZİN YOK'
KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs'ta gerçek bir dönüm noktasına ulaşıldığını belirterek, "Ya 2016 çıkmadan Kıbrıs'ta bir sonuca ulaşacağız. Ya da yaklaşan seçimlerle birlikte bu fırsat zinciri kaybolup gidecek. Akıl yolu yolu 2016 yılı çıkmadan bu sorunları çözmektir, Türkiye ile Yunanistan arasında yeni iş birlikleri kurmalıyız. Biz Kıbrıs Türk tarafı olarak sizlerin de desteğiyle bu yolda ilerleyeceğiz" dedi. Akıncı, ne FETÖ ne de bir başka terörist gruba asla izin vermeyeceklerini de söyledi.

'DARBE GECESİ GERÇEK LİDERLİK SERGİLEDİNİZ'
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın darbe girişimi gecesi gerçek bir liderlik sergilediğini vurgulayan Mustafa Akıncı şöyle devam etti: Sizler o akşam gerçek bir liderlik sergilediniz, bunu biz hepimiz gözlemledik. O gerçek liderlik beraberinde Türk halkının gerçek bir vatanseverliğini tetikledi. Onbinlerce insan sokağa döküldü tankların önünde göğüslerini siper ettiler. TBMM bombaların altında toplanabildi, milletvekilleri bir araya gelebildi ve o meclisi o akşam açık tuttular. Bunlar bu ulusun tarihine altın harflerle yazılacak bir destandır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
FETÖ ile mücadelede KKTC yanımızda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN