Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstihbaratta yeni dönem

Giriş Tarihi: 18.8.2016
İstihbaratta yeni dönem
Başbakan Binali , TRT'deki "Başbakan ile Özel Yayın"da gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Yıldırım, FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin soruşturmalar konusunda şu bilgileri verdi:

GİTTİĞİ YERE KADAR: İfadeler alındıkça yeni bağlantılar ortaya çıkıyor ve onlara doğru gidiyorlar. Bu böyle çorap söküğü gibi gelecek. Nereye kadar gidecekse gidecek. 'Şurada dursun', 'Buraya dokunmayalım' şeklinde bir telkinimiz olamaz. Yargı, tarafsız ve bağımsız bir şekilden görevini yapmaya devam edecek.

TEMİZLİK HAREKATI SÜRECEK: Uzun vadede yeni bir darbe için kamuda bir potansiyel oluşmaması bakımından bir temizlik harekatı var, bu harekat devam edecek. Yoksa 'Yarın yine bir silahlı darbe girişimi olacak' diye bir ihtimalden söz etmiyoruz, böyle bir öngörümüz yok. Bu konuda gerekli tedbirler alındı. Burada darbenin baş aktörleri niteliğindeki binlerce kıyafetindeki terör örgütü mensubu temizlendi.

MİT İÇİN EN UYGUN MODELİ BULACAĞIZ: İstihbarat kurumlarına ilişkin düzenleme) Bir tarafta MİT, bir tarafta iç istihbarat. Tabii emniyet, jandarma vesaire nin dahil olduğu birleştirilmiş bir istihbarat servisi haline dönüştürülüyor. Bu muhtemelen İçişleri Bakanlığına bağlı olarak faaliyet gösterecek. Bu yapı, hepsi birlikte Cumhurbaşkanlığına bağlanabilir, Başbakanlıkta kalabilir. En uygun model neyse onu belirlemiş olacağız ama tercihen Cumhurbaşkanlığında olması daha doğru, devletin başı olarak.

GÖZALTI SAYISI 40 BİN: Gözaltına alınan, bunlar polis, asker, yargı mensubu, mülki idari amiri, sivil, toplam 40 bin 29. Gözaltı işlemi devam edenler 5 bin 187, tutuklu sayısı 20 bin 355.

4 BİN KURUM KAPATILDI: Toplam 4 bin 262 kurum ve kuruluş kapatıldı, el konuldu, varlıklarının ilgili kamu kuruluşlarına devri gerçekleştirildi. Kamu kurumlarına ait görevden el çektirilen 79 bin 900, kamu görevinden çıkarılan 5 bin 14 olmak üzere toplam 84 bin 914.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstihbaratta yeni dönem
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN