"14 Ağustos ile amaç 'te bu saldırıyı yapmakmış"

Ak Parti milletvekili Mehmet Erdoğan, Gaziantep'te sokakta yapılan kına gecesinde, 54 kişinin yaşamını yitirdiği 66 kişinin yaralandığı terör saldırısı ile ilgili, "14 Ağustos ile amaç Gaziantep'te bu saldırıyı yapmakmış. O tarihlerde kuruluş yıldönümü olan bölücü örgüt PKK'nın saldırılarından dolayı tarih gecikmiş olmalı. Bunu FETÖ biliyor ama biz bilmiyormuşuz. O tarihlerde PKK'yı kullananlar bu kez hedef şaşırtmak için DAEŞ'i devreye koydular" dedi.

Giriş Tarihi: 22.8.2016 16:36 Güncelleme Tarihi: 22.8.2016 16:57

'te sokakta yapılan kına gecesinde, 54 kişinin yaşamını yitirdiği 66 kişinin yaralandığı 'canlı ', demir parçaları ve yakıcı özelliği bulunan gliserin ile desteklenmiş C-4 patlayıcının kullanıldığı saptandı. Güvenlik güçleri, 'canlı bomba' olarak kendisini patlatan ve 12-14 yaşlarında olduğu belirtilen ancak 16-17 yaşlarında olabileceği olasılığı gündeme gelen saldırganı kına gecesinin yapıldığı sokağa bir otomobille getiren kişilerin peşine düştü.

54 KİŞİ ÖLDÜ, 66 KİŞİ YARALANDI

Saatler 22.40'ı gösterdiğinde sokağa gelen 'canlı bomba' üzerindeki yeleğindeki patlayıcıları infilak ettirdi. Ortalığın savaş alanına döndüğü patlamada son açıklamaya göre 54 kişi öldü, 14'ü ağır 66 kişi de yaralandı.

7 KİŞİNİN KİMLİĞİ SAPTANAMADI

Patlamada ölenlerden 29'unun 18 yaşından küçük olduğu saldırıda 7 kişinin kimliği henüz saptanamadı. Patlamada vücut bütünlüğü bozulduğu için kimliği saptanamayan cenazeler için yakınlarından DNA örnekleri alınarak eşleştirme için İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderildi.

Gelecek rapor doğrultusunda cenazelerin kime ait olduğunun belirleneceği öğrenilirken, böylelikle canlı bombanın cesedi de diğerlerinden ayrılacak.

C-4 PATLAYICI, DEMİR VE GLİSERİN İLE GÜÇLENDİRİLMİŞ

Patlama ardından olay yerinde 2'si başsavcı vekili 6 savcı ve polis inceleme yaptı, kanıt topladı. Sokaktaki incelemede parçalanmış bir de intihar yeleği bulundu. İntihar yeleği, ve olay yerindeki kanıtlar ile yaşamını yitirenlerin otopsisinin ardından patlamada kullanılan bombanın türü de belirlendi.
Güvenlik güçlerinin incelemesinde ağırlığı belirlenemeyen miktarda C-4 patlayıcı kullanıldığı, etkisini artırmak için 2-3 santim büyüklüğünde kesilmiş demir parçaları, çiviler ve patlama sırasında alevlerin daha geniş bir alana yayılması için gliserin kullanıldığı saptandı. Güvenlik güçleri, bomba türünün daha önce terör örgütlerinin Türkiye'de gerçekleştirdiği 'canlı bomba' saldırılarıyla benzerlik gösterdiğini kaydetti.

TERÖR ÖRGÜTÜ DAEŞ'İ TERÖRİST BELLİ DEĞİL

Güvenlik güçleri yaptığı incelemede eylem tarzının ve yönteminin DAEŞ'i işaret ettiğini saptadı. Saldırıyı yapan örgütün belli olduğunu, ancak kendini patlatan canlı bombanın kimliğinin ise henüz netleşmediği ifade edildi. Saldırıyı yapan ve yaşının 12-14 olduğu belirtilen canlı bombanın yaşının ise 16-17 yaşlarında olabileceği kaydedildi.

TÜM GÖRÜNTÜLER İNCELENİYOR

54 kişinin hayatına mal olan ve ölü sayısının artmasından endişe edilen 'canlı bomba' saldırısının her yönüyle aydınlatılması için terör ve istihbarat uzmanlarından oluşan özel bir ekip kuruldu.

Saldırıyı gerçekleştiren 'canlı bomba' ve irtibatlı olduğu kişileri saptamaya çalışan ekip, bölgedeki işyerlerine ait tüm güvenlik kameraları ile ulaşabildikleri kına gecesinde bulunanların cep telefonları ile çekilen görüntüleri incelemeye aldı. Olay yerine en yakın mobese kamerasının yaklaşık 1-1.5 kilometre uzaklıkta olması ise polislerin çalışmasında 'canlı bomba' teröristin kına gecesine nasıl geldiğinin saptanmasını güçleştirdiği belirtildi.

OTOMOBİL MERCEK ALTINA ALINDI

Kına gecesinde bulunan ve patlamadan kurtulanların ifadesinde ise 'canlı bomba' teröristin bir otomobille geldiği bilgisini vermelerinin ardından, ulaşılan görüntülerde patlamadan kısa süre önce bölgeye gelen bir otomobil güvenlik güçlerinin dikkatini çekti. Güvenlik güçleri, kendisini patlatan teröristin sokağa otomobille getirilmiş olabileceğini düşünerek bu otomobili mercek altına aldı.

İnceleme doğrultusunda bazı bilgilere ulaşıldığı belirtilirken şu ana kadar bu konuda alınan mesafeye ilişkin ise bilgi verilmedi.

43 KİŞİ TOPRAĞA VERİLDİ

'Canlı bomba' saldırısında yaşamını yitiren 54 kişiden 39'u Gaziantep'teki Yeşilkent Mezarlığı, 2'si Siirt, 1'i Van ve 1'i Adıyaman'da toprağa verildi. Saldırıda yaşamını yitiren diğer 11 kişiden 7'sinin kimliği henüz saptanamazken, 4 kişinin ise işlemlerinin tamamlanmasıyla bugün daha önce 39 kişinin toprağa verildiği Yeşilkent Mezarlığı'na defnedileceği bildirildi.

DAEŞ'İN DÜĞÜNDE EYLEM PLANI

Öte yandan geçen 19 Mayıs'ta polisin operasyonunda üzerindeki intihar yeleğini infilak ettirerek yaşamına son veren DAEŞ'in sözde emiri Yunus Durmaz'ın bilgisayarında ele geçirilen ve Ankara Garı saldırısı iddianamesinde yer alan bir yazışmada da kına gecesindeki saldırı planının bulunduğu saptandı.

EYLEM İÇİN İZİN İSTEMİŞ

Yunus Durmaz'ın 'Şeyhim' diyerek hitap ettiği kişiye yönelik yazdığı ve 'Amel' adını verdikleri düğünde eylem yapma için izin istediği mektupta;

"PKK'lılar düğün yapıyorlar. Bu düğüne sadece akraba olduğu için gelenler de var ama geneli PKK'lı ve düğünlerde PKK bayrağı açılıyor, PKK şarkıları söyleniyor. Böyle bir yere amel yapalım mı diye soruyorum. Bugünlerde düğün var. Tamam derseniz amel yapacaz inş" diye yazıldığı görüldü.
Yunus Durmaz'ın bilgisayarında ele geçirilen dokümanlarda ise yine Beybahçe Mahallesi'nde bir kişiyi takip ettikleri ve hakkında toplanan istihbarat bilgilerinin yazılı olduğu görüldü.

GAZİANTEP VALİSİ İNCELEME YAPTI

Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, yanında Ak Parti Milletvekili Canan Candemir Çelik, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ile birlikte 54 kişinin yaşamını yitirmesinin ardından Pervarililer Derneği'ni ziyaret ederek buradaki ailelere taziyelerini iletti.

TÜRK-KÜRT KARDEŞLİĞİ SINAVDAN GEÇİYOR

Burada yaptığı konuşmada Türk- Kürt kardeşliğinin yeniden bir sınavdan geçtiğini vurgulayan Yerlikaya, "Siirt Pervarililer Derneği'ndeyiz. Çok büyük bir saldırıyla bu kardeşliğimiz tekrar bir imtihandan geçiyor. Bu içinde bulunduğumuz derneğin hemşerileri 28 civarı delikanlıyı toprak altına verdik. Onlar şehit oldular. Vahşice, zalimce öldürüldüler. Ama mükafat olarak Allah onları bu toprağın altındaki bütün şehitlerin kucağına yanlarına verdi. Hepimizin başı sağ olsun" dedi.

MİLLETVEKİLİ ERDOĞAN: 14 AĞUSTOS İLE KASIT BU SALDIRIYMIŞ

Ak Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan ise 54 kişinin yaşamını yitirdiği saldırıya ilişkin ilginç açıklama yaptı. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından 14 Ağustos tarihinin sık gündeme getirildiğini hatırlatan Mehmet Erdoğan, "14 Ağustos ile amaç Gaziantep'te bu saldırıyı yapmakmış. O tarihlerde kuruluş yıldönümü olan PKK'nın saldırılarından dolayı tarih gecikmiş olmalı. Bunu FETÖ biliyor ama biz bilmiyormuşuz. O tarihlerde PKK'yı kullananlar bu kez hedef şaşırtmak için DAEŞ'i devreye koydular" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"14 Ağustos ile amaç Gaziantep'te bu saldırıyı yapmakmış"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN