‘Diplomasi’ ayağına neşter

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından kamudaki açığa almalar kapsamında güvenlik ve yargı bürokrasisinin ardından, örgütün dış politika ayağı da mercek altına alındı. 300 Dışişleri çalışanı ’ye çağrıldı

Giriş Tarihi: 22.8.2016
‘Diplomasi’ ayağına neşter
FETÖ soruşturması kapsamında 'nin dış misyonlarında görev yapan yaklaşık 300 Dışişleri Bakanlığı çalışanı 'ye çağrılırken, eski Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun özel kalem müdürlüğünü yapan Gürcan ile görevden alınan eski büyükelçiler Ali Fındık ve Tuncay Babalı gözaltında bulunuyor. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında, FETÖ'nün güvenlik, yargı, siyaset, eğitim ve iş dünyası ayağıyla birlikte diplomasi örgütlenmesi de inceleniyor.

DAVUTOĞLU'NUN ÖZEL KALEM MÜDÜRÜ GÖZALTINDA:
Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Dışişleri Bakanlığı dönemindeki özel kalem müdürü ve özel müşaviri olan, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de Dış Politika Başdanışmanlığı'nı yapan Gürcan Balık ile görevden alınan eski büyükelçiler Ali Fındık ve Tuncay Babalı soruşturma kapsamında gözaltında bulunuyor.

BAZI DİPLOMATLAR TÜRKİYE'YE ÇAĞRILDI:
Dışişleri Bakanlığı, dış misyonlarda görevli yaklaşık 300 diplomatı Türkiye'ye çağırdı. FETÖ ile irtibatı ve iltisakı tespit edilen diplomatların açığa alınacağı belirtilirken, bağlantısı olmayanların görev yerlerine dönecekleri kaydedildi.

BALIK, ÜST DÜZEY GÖREVLERDE BULUNDU:
Bulunduğu üst düzey görevlerle dikkati çeken Balık, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Dışişleri Bakanlığı'nda FETÖ'ye yönelik yapılan çalışmalar kapsamında görevden alınmıştı. Balık, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun özel kalem müdürlüğü ve 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Dış Politika Başdanışmanlığı görevini yürütmüştü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Diplomasi’ ayağına neşter
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN