Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Önce hayalini çaldılar sonra canını aldılar

15 Temmuz gecesi Külliye önünde cuntacılara direnirken, helikopterden açılan ateşle şehit düşen 27 yaşındaki Çopur’un, önce havacılık lisesinde sonra da Kara Harp Okulu’nda, FETÖ’cülerin baskısı sonucu olma hayalinden vazgeçtiği ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 22.8.2016
Önce hayalini çaldılar sonra canını aldılar
FETÖ'nün darbe girişimi sırasında şehit düşen Çopur'un, 13 yıl önce i lisede okurken de FETÖ tarafından hayallerinin çalındığı ortaya çıktı. Önce pilotluk idealinden vazgeçen ardından da Kara Harp Okulu'ndan 4 ay sonra ayrılmak zorunda kalan genç adam, 15 Temmuz gecesi Külliye önünde cuntacılara direnirken vurularak yaşamını yitirdi.

HELİKOPTERDEN VURULDU
FETÖ'nün 15 Temmuz kalkışması sırasında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ni savunurken şehit olan 27 yaşındaki mühendis adayı Çopur memleketi Çankırı Kurşunlu'da toprağa verildi. Arkasında gözü yaşlı baba, anne ve 2 kardeş bırakan Çopur'un bilinmeyen hikâyesi ise örgütün kaç gencin hayatını kararttığını bir kez daha gözler önüne serdi. Hayatının baharında FETÖ'cü pilotların helikopterden sıktığı kurşunlarla hayatını kaybeden Çopur'un yolu, FETÖ ile ilk olarak 13 yıl önce kesişti.

"UYUMSUZ" FİŞLEMESİ
Babası Nurettin Çopur gibi asker olmak isteyen Aydın Çopur, pilotluk hayaliyle kazandığı Bursa Işıklar Askeri Hava Lisesi'nde 13 FETÖ'cü komutanlar ve onlara bağlı kurye öğrenciler tarafından "uyumsuz" kodlamasıyla fişlendi. Kendilerinden olmayanları bezdirmek için uyguladıkları "aşırı eğitim, disiplin cezaları ve psikolojik baskı" yöntemleriyle, Çopur'a sistematik işkence uyguandı. FETÖ'ye himmet vermeyip örgüte ait evlerdeki toplantılara katılmadığı için sürekli hedef haline getirildi. Pilotluğa geçişin ilk aşaması olan okulda yaşadığı sistematik işkencelere daha fazla dayanamayan Çopur, durumu ailesiyle de paylaştı. Babası başta olmak üzere aile bireylerinin desteğiyle 5 yıl sonunda askeri liseyi bitirebildi. Pilot olmasına izin verilmeyeceğini anlayınca da 2008'de Adana Kara Harp Okulu'na geçiş yaptı. Fakat örgüt tarafından bir kez fişlendiği için burada da Çopur'a rahat yüzü gösterilmedi. Örgütün komutanları ve kuryeleri aynı yöntemlerle üzerine gitmeye devam edince 4 ayın sonunda "pes" edip okulu terk etti. Asker olma hayalleri tamamen suya düşen Aydın Çopur bu kez Kırıkkale Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'ni bitirdi.

SON KEZ NAMAZ KILIP DİRENİŞE KATILDI
Okulunu başarılı bir şekilde tamamlayan Aydın Çopur 2012'de mezun olup askerliğini yaptı. Çopur, işsiz kaldığı dönemde ablasının eczanesinde çalışmaya başladı. Bu esnada devlette kadro bulmak ümidiyle KPSS'ye hazırlandı. 13 Temmuz'da açıklanan KPSS sınavından 80 puan aldığını öğrenen Çopur, 15 Temmuz'da akraba ziyareti için Ankara'ya geldi. Ve günün akşamında FETÖ'cüler yaklaşık 300 kişinin hayatına mal olan kanlı darbe girişimini başlattı. 13 yıl boyunca FETÖ'ye karşı mücadele veren Çopur, yatsı namazını kıldı ve soluğu Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde aldı. Gece 04.00 sıralarında da Millet Camisi'nin bulunduğu köşedeki üst geçidin ayağında FETÖ'cü pilotların helikopterden sıktığı kurşunlarla yere serildi. Talihsiz genç, oracıkta yaşamını yitirdi. Ardında ise FETÖ'nün gasp ettiği hayaller ve acılı bir aile bıraktı.

BABASI GİBİ ASKER OLACAKTI
Aydın Çopur'dan geriye gözü yaşlı bir anne baba ile 2 kardeş kaldı. Babası Nurettin Çopur gibi asker olma hayalleri, FETÖ'cülerin baskısı ve mobbingi sonucu yarım kalan Aydın, 15 Temmuz gecesi de Cumrubaşkanlığı Külliyesi önünde kurşunların hedefi oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Önce hayalini çaldılar sonra canını aldılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN