2 numara 40 gün sonra Ankara’da

FETÖ darbe girişiminden sonra Beyaz Saray yönetiminden Ankara’ya ilk ziyaret 40 gün sonra gerçekleşiyor. Başkan Yardımcısı Biden bugün Erdoğan, Yıldırım ve Kahraman’la bir araya gelecek

Giriş Tarihi: 24.8.2016
2 numara 40 gün sonra Ankara’da
FETÖ darbe girişiminden sonra 'ye, tarafından ilk ziyaret Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford tarafından yapılmıştı. Geç de olsa Pentagon'dan gelen bu misafirden sonra şimdi de Washington'dan ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden geliyor Joe Biden, sabah saatlerinde Ankara Esenboğa Havalimanı'na indikten sonra ilk olarak TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ı ziyaret edecek. Biden burada FETÖ militanlarının bombaladığı yerleri de gezecek. Biden saat 12.15'te ise Çankaya Köşkü'nde Başbakan Binali Yıldırım tarafından karşılanacak. Yıldırım ve Biden, ikili görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenleyecek. Biden'ın son durağı ise Cumhurbaşkanlığı Külliyesi olacak. Erdoğan tarafından kabul edilecek olan Biden, darbe girişiminden sonra ABD yönetiminden Külliye'yi ziyaret eden ilk üst düzey kişi olacak. Biden, Erdoğan ile görüşmesinin ardından akşam saatlerinde 'den ayrılacak.

TERÖRİST GÜLEN İSTENECEK
Türkiye, terörist Gülen'in iadesi için elindeki her türlü bilgi ve belgeyi Biden'a da göstererek, terörist başının iadesini birinci ağızdan iletecek. Biden'ın Ankara'ya geliş nedenlerinden biri de Suriye'nin kuzeyindeki gelişmeler. Biden, Türkiye, Rusya ve İran yakınlaşması sonrasında ABD yönetiminin bölgedeki dengeleri dikkate alan mesajlarını getirecek. Türkiye ise en başından beri savunduğu Suriye'nin kuzeyindeki güvenli bölge konusunu yeniden masaya getirecek. ABD yönetiminin PKK'nın Suriye kolu YPG terörüyle kol kola girmesinden duyulan rahatsızlık tekrar anlatılacak. YPG militanlarının Fırat'ın doğusuna geri dönmesi istenerek, Suriye terör örgütü DAEŞ'ten temizlenirken, toprak bütünlüğünün korunması gerektiği vurgulanacak.

?ZİYARET ÖNCESİ DAYANIŞMA MESAJI PAYLAŞTI
BIDEN, Türkiye ziyareti öncesi Twitter üzerinden bir mesaj paylaştı. Gaziantep'te gerçekleştirilen canlı bomba saldırısına değinen Biden, "Türk müttefiklerimizin yanındayız. Bu hafta, trajik saldırılar ve darbe girişimi sonrası Amerika'nın Türk halkıyla dayanışmasını vurgulamak üzere Ankara'ya seyahat edeceğim" dedi.

GÜLEN KARARINI BAŞKAN VERMEYECEK
Bıden'ın ziyaretinden önce Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest de açıklamalarda bulundu. Earnest, terörist Gülen'in Türkiye'ye iadesinin ABD Başkanı'nın vereceği bir karar olmadığını söyledi. ABD ile Türkiye arasında ikili anlaşma olduğunu hatırlatan Earnest, "ABD, bu anlaşmada belirlenen prosedürü ve kuralları izleme taahhüdünde bulundu. ABD Adalet Bakanlığı ile Türk muhatapları arasında yoğun bir koordinasyon olduğunu biliyorsunuz. Adalet Bakanlığı'nın bazı yetkilileri, Türk görevlilerin teslim ettiği materyallerin incelenmesi için bu hafta Türkiye'de. İadeye ilişkin karar Başkan'ın vereceği bir karar değil" dedi. Earnest ayrıca Biden'ın ziyaretinde Türkiye'ye terörle mücadelede işbirliği için destek mesajı vereceğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2 numara 40 gün sonra Ankara’da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN