Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakan Yıldırım'dan kritik operasyon açıklaması!

Başbakan Binali Yıldırım, katıldığı televizyon programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yıldırım, Cerablus da dahil, bütün alanın YPG ve PYD'den temizlenmesi lazım" dedi.

Giriş Tarihi: 24.8.2016 22:39 Güncelleme Tarihi: 25.8.2016 00:02
Başbakan Yıldırım'dan kritik operasyon açıklaması!

Yıldırım, "Fırat Kalkanı" operasyonuna" ilişkin, "Bu bölgede Suriyeliler olacak. Bizim Suriye'nin topraklarında gözümüz yok. Bizim hassasiyetimiz, bu toprakların oldu bittiye getirilerek, PYD-YPG unsurlarınca işgal edilmemesi. Suriye muhalifleri Cerablus'a yerleştiler, oradaki alanları, köyleri kontrol etmeye başladılar. Cerablus da dahil, bütün alanın YPG ve PYD'den temizlenmesi lazım." ifadelerini kullandı.

"PYD'LİLERİN NEHRİN DOĞUSUNA GEÇMESİ ABD'NİN TAAHHÜDÜDÜR"

Başbakan Yıldırım, " ile anlaşmamız şudur, bu Münbiç'te, bu bölgede bulunan PYD'lilerin nehrin doğusuna geçmesi lazım. Bu, ABD'nin bize taahhüdüdür, garantisidir. Bu gerçekleşinceye kadar burada bizim operasyonlarımız sürecek. Böylece sınırlarımızdan ülkemize yönelik hiç bir tehdidin olmadığından emin olmamız lazım." şeklinde konuştu.

Başbakan Yıldırım'dan PYD-DAEŞ operasyonu açıklaması

BİDEN'İN GÜLEN'LE İLGİLİ SÖZLERİ

ABD Başkan Yardımcısı Biden'in "Keşke Gülen Amerika'da değil, başka bir ülkede olsaydı." sözüne ilişkin olarak Başbakan Yıldırım, şunları kaydetti:

"Bu, ne kadar büyük sıkıntı içinde olduklarını gösteriyor. Onun, ülkelerinde olmasından, kalmasından çok da hoşnut değiller. Niye? Çünkü Türkiye'nin dostluğunun, bu örgüt başından çok çok daha değerli olduğunu biliyorlar."Başbakan Yıldırım'dan Biden ziyaretine ilişkin açıklama

"6 EYLÜL'DE İRAN CUMHURBAŞKANI BİRİNCİ YARDIMCISI CİHANGİRİ GELİYOR"

Başbakan Yıldırım, "Ayın 6'sında (6 Eylül), Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı, yani başbakan seviyesinde, Sayın Cihangiri geliyor. Cihangiri'yle beraber olacağız, ev sahipliği yapacağız. 'la her konuda, gerek PKK terörüyle mücadele gerek Suriye'deki sorunların çözülmesi gerekse ikili ilişkilerimizin daha da geliştirilmesi gibi önemli konularda kararlar alacağız." dedi.

"MISIR İLE İLİŞKİLERİMİZİ DÜZELTMEK ZORUNDAYIZ"

"Mısır'la ilgili düşüncemiz de çok net" ifadesini kullanan Yıldırım, konuşmasına şöyle devam etti:

"Mısır halkı ile Türk halkı kardeş. Bizim inanç, kültür, bölge yönüyle ortak değerlerimiz çok fazla. Dolayısıyla biz Mısır ile ilişkilerimizi düzeltmek zorundayız. İlişkimiz böyle devam edemez. Mısır için de bizim için de böyle devam edemez ama siyasi bakımdan sıkıntımız var."

"BARZANİ İLE TERÖRLE MÜCADELEDE ETKİN İŞBİRLİĞİ KANAATİNE VARDIK"

Başbakan Yıldırım, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani ile görüşmesine ilişkin olarak da "Barzani ile özellikle ikili ilişkilerin yanı sıra terörle mücadelede etkin işbirliği yapmamız gerektiği kanaatine vardık. Özellikle sınır geçişlerindeki sorunun çözümünde, oradaki güvenliğin, açılacak gümrük kapılarındaki güvenliğin sağlanmasında gerekli desteği verecekler. Bu arada, Amerika'nın da önderliğinde Barzani ve diğer Bağdat yönetiminin Musul'u DEAŞ'tan geri alma yönünde büyük bir gayreti var. Bunu biz de destekliyoruz." dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan Yıldırım'dan kritik operasyon açıklaması!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN