Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İddia: Hükümeti düşürmeye teşebbüs

Cumhuriyet Başsavcılığı, 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin ilk iddianameyi hazırladı. Aralarında Boydak Holding yöneticileri ve ÖSYM Başkanı Ali ’in de olduğu 68 kişi hakkında hükümeti düşürmeye teşebbüsten dava açılıyor

Giriş Tarihi: 24.8.2016
İddia: Hükümeti düşürmeye teşebbüs

15 Temmuz'daki hain darbe girişiminin ardından Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin operasyonlar ve soruşturmalar son sürat devam ederken, sürece ilişkin ilk iddianame 'den geldi. Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçları Soruşturma Bürosu, 68 kişi hakkında " Cumhuriyeti Hükümetini düşürmeye teşebbüs" suçlamasıyla iddianame hazırladı. İddianame, Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi.

LİSTEDE BOYDAK 'TAN 3 YÖNETİCİ VAR
Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçları Soruşturma Bürosu'nca hazırlanan iddianamede, aralarında işadamları Hacı, Memduh ve Şükrü Boydak, Hamdi Kınaş ve Halit Gazezoğlu, eski ÖSYM Başkanı Ali ile FETÖ'nün 'il imamı' Sıtkı Baş'ın da bulunduğu 68 kişiyle ilgili "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini düşürmeye teşebbüs, silahlı terör örgütüne üye olmak, yardım, yataklık, resmi belgede sahtecilik, güveni kötüye kullanma, ÖSYM Kanunu'na muhalefet, terörizmin finansmanını sağlamak" suçlarından dava açılması istendi. İddianame, Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi. Askeri liselere giriş sınavlarında usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla başlatılan ve FETÖ üyelerine yönelik genişletilen operasyonlarda bazı işadamları gözaltına alınmış, hakkında yakalama kararı bulunan bazı zanlıların yurtdışına kaçtıkları belirlenmiş, eski ÖSYM Başkanı Ali Demir'in de ifadesi alınmıştı.

ÖRGÜTE FİNANS SAĞLAMIŞLARDI
Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Boydak, CEO Memduh Boydak ile yönetim kurulu üyeleri Erol Boydak ve Murat Bozdağ ise FETÖ'ye üye olmak, finansal kaynak sağlamak ve örgüt propagandası yapmak ile suçlanıyor. Memduh ve Hacı Boydak'ın ekonomik güçlerini kullanarak sahibi oldukları şirketlere fason iş yapan esnaflardan FETÖ-PDY örgütüne ve bünyesindeki eğitim kurumlarına himmet, kurban, bağış adı altında para toplanmasında etkin görevler üstlendiği belirtiliyor. Memduh Boydak'ın aynı zamanda FETÖ/PDY bünyesinde bir eğitim kurumunun mütevelli heyeti başkanı olduğu, örgüt adına gerçekleştirdiği eylemlerde özellikle aynı soruşturma kapsamında haklarında 'Terörizme finansman sağlamak', 'Örgüte üye olmak' suçlarından soruşturma yapılan bazı şahıslarla birlikte hareket ettiği, Melikşah Üniversitesi'nde 200-300 işadamıyla yapılan himmet toplantılarını organize eden şahıslardan olduğu, organize sanayi bölgesindeki işadamlarının vereceği himmet miktarını belirlemekte görev aldığı ifade ediliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İddia: Hükümeti düşürmeye teşebbüs
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN