Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘YPG çekilmezse gereğini yaparız’

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Demokratik güçlerin içindeki YPG unsurları da bir an evvel Fırat’ın doğusuna geçmeli. ABD de bunun sözünü verdi. Aksi takdirde çok net söylüyorum gereğini yaparız

Giriş Tarihi: 25.8.2016
‘YPG çekilmezse gereğini yaparız’
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Estonya Dışişleri Bakanı ve Avrupa Konseyi Dönem Başkanı Marina Kaljurand ile baş başa ve heyetler arası görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuoğlu'nun açıklamalarından satırbaşları şöyle:
SİLAHLARI KİM VERİYOR: DAEŞ ile mücadelede en kararlı ülkelerden biri olduğu için DAEŞ 'yi hedef alıyor. DAEŞ bu silahları nereden buluyor. Hadi ilk başta gittikleri yerlerdeki güçlerden elde ettiler, aradan 2 sene geçti DAEŞ'in silahı azalmıyor. Kim veriyor? Bunu da sorgulamak lazım.
AMACIMIZ SÜPÜRMEK: Bizim amacımız DAEŞ terör örgütünü kuzeyden aşağı doğru süpürmektir. Biz başından beri bunu ABD ile planladık ABD HIMARS'ları getirecekti ama maalesef henüz gelmedi ama şu andaki operasyonda bir taraftan bizim tanklarımız aynı şekilde diğer elimizdeki tüm imkanlarla bu mücadeleyi sürdürüyoruz ve ılımlı muhalefet de buraya girdi. Tanklarımız da bu geçişleri garanti altına almak için şu anda gerekeni yapıyor. Yani TSK'nın faaliyetleri planlandığı gibi şu anda aksamadan devam ediyor. Hava desteği ile ilgili de koalisyon ile birlikte çalışıyoruz. Terör örgütlerinin hepsiyle bu şekilde mücadelemizi sürdüreceğiz.
YPG DOĞUYA ÇEKİLSİN: Peki Salih Müslim neden rahatsız oldu? Onlar bugüne kadar DAEŞ ile mücadele ettiğini iddia etmiyor muydu? Bizim DAEŞ'e karşı mücadelemizden niye rahatsız? Esasen kendilerine çok teşekkür ediyoruz. Tüm müttefiklerimize anlatmaya çalıştığımız şeyi itiraf ediyor. 'Benim bir ajandam var. Burada kanton oluşturmak, Kürt devleti kurmak istiyorum.' Amacı DAEŞ ile mücadele olsa böyle bir operasyona karşı çıkmaz ancak destek verir. Dolayısıyla PYD'nin gizli ajandası ortada. Şunu da söylemek isterim. Bu demokratik güçlerin içindeki YPG unsurları da bir an evvel Fırat'ın doğusuna geçmelidir. ABD de bunun sözünü verdi. Aksi takdirde çok net söylüyorum gereğini yaparız. 'nin amacı bataklıktaki sivrisinekleri değil bataklığı kurutmak.
TERÖRLE MÜCADELEYİ SÜRDÜRECEĞİZ: Türkiye, terörün her türlüsüyle samimi şekilde mücadele ediyor. Mücadele etmek isteyen ülkeler ve kurumlarla da işbirliği yapıyor. DAEŞ'e karşı mücadelemiz son derece ortadadır. Aynı şekilde PKK, PYD gibi terör örgütleriyle de mücadelemizi sürdüreceğiz. Darbe girişiminin başarısız olmasının hemen arkasından o terör örgütlerinin devreye sokulması da tesadüf değildir. Türkiye üzerine oynanan oyunların bir parçasıdır.

'AVRUPALI DOSTLARIMIZ BİZE İNANMAK İSTEMEDİ'
Halkımız AB'nin sergilediği tavırdan dolayı süreci durdurmamızı istiyor. FETÖ'nün nasıl tehlikeli bir terör örgüt olduğunu özellikle son dört yıldır AB nezdinden anlatmaya çalıştık ama bugüne kadar nedense Avrupalı dostlarımız bize fazla inanmak istemedi. Türkiye'nin son 6-7 yılda birçok alanda imajının sarsılmasına da bu örgütün sebep olduğunu anlatmaya çalıştık. Birçok komplolarla Türkiye'de medyanın, ordunun, değişik kurumların, hatta polisimizin hedef alındığını anlatmaya çalışıyorduk ama her seferinde eleştirilen hep biz olduk ama bu örgütün ne kadar tehlikeli olduğunu Türkiye'ye destek vermeseler de şimdi herkes sanırım gördü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘YPG çekilmezse gereğini yaparız’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN