Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Özgürlük yolu

Giriş Tarihi: 27.8.2016
Özgürlük yolu

TSK’nın Cerablus’tan DAEŞ terör örgütünü kovarak açtığı özgürlük yoluna düşenler arasında ’ye sığınan Suriyeliler de var. Hepsinin de amacı vatan dedikleri toprakları savunarak ailelerini yeniden Cerablus’a götürmek...

Fırat Kalkanı harekâtı 3'üncü gününe girdi. Cerablus'un temizlenmesinin ardından bölgede yaşayan vatandaşlar rahat bir nefes alırken DAEŞ yüzünden evinden, vatanından olan Suriyeliler de dönmeye başladı. Hain örgüt yüzünden 'ye sığınmak zorunda Türkmen ve Arap gençler de ÖSO saflarında savaşmak için Cerablus'a akın etmeye başladı. DAEŞ'in kenti ele geçirmesiyle birlikte iki yıl önce ailesiyle birlikte Adana'ya taşınan Mahmut Berkel (23), "Ailemi Adana'da bırakıp ÖSO'ya katılmak için Cerablus'a gideceğim. Vatanımızı temizledikten sonra onları getireceğim" dedi. ÖSO'ya katılmak üzere Cerablus'a gitmek için bekleyen Mehmed İbrahim (21), "DEAŞ, Cerablus'a girdiğinde kolumdan yaralandım. Tedavi için Gaziantep'e geldik. İki yıldır 'de yaşıyorum. Arkadaşlarımla birlikte DAEŞ'e karşı savaşmak için Karkamış'a geldim. Buradan Cerablus'a geçeceğim. Vatanımız, evimiz için gidiyoruz. DAEŞ'i bölgeden tamamen yok edeceğiz. Başka arkadaşlarımız da vardı. Onlar geldi ve içeri girdi, biz de gireceğiz" dedi.

HEDEF BAB VE MENBİÇ
Ailesi için ÖSO'ya katıldığını ifade eden Hacı Cesim Alagöz ise şunları söyledi: "Benim Cerablus'ta ailem ve akrabalarım yaşıyordu. Şimdi her biri bir yerlere gitmek zorunda kaldı. Ben ailem için savaşıyorum. Tekrar evimize dönmek için. Orada bugünden sonra ne DAEŞ'in ne de PYD'nin yaşamasına izin vermeyeceğiz" dedi. Öte yandan Suriye'de Cerablus'un alınmasından sonra ÖSO komutanları bu kez hedeflerinin El Bab kenti olduğunu söyledi. Sultan Murad Tümeni Askeri Komutanı Ali Şah Salim, "Bundan sonra Cerablus'un batısına ve Çobanbey'e hareket edeceğiz. Halep'in kuzey kırsalını tamamen temizleyeceğiz. Demokratik Suriye güçlerinin elinde olan Menbiç ve Bab'ı da özgürleştireceğiz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özgürlük yolu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN