Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kılıçdaroğlu Külliye'deki tabloyu hazmedemedi

Giriş Tarihi: 1.9.2016 17:25 Güncelleme Tarihi: 1.9.2016 17:57
Kılıçdaroğlu Külliye'deki tabloyu hazmedemedi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu daha önce katılmayacağını açıkladığı adli yıl ına ilişkin skandal açıklamalarda bulundu. Yargı bağımsızlığına düşürülüyor iddiasında bulunan Kılıçdaroğlu ve Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'na en iyi cevabı adli yıl açılış töreninde Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İçinde bulunduğumuz bu mekân milletin ve devletin mekanıdır. Diğer kurumların temsilcilerine de Yenikapı ruhuna uygun hareket etmelerini diliyorum. " ifadeleri ile verdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu adli yıl ının Cumhurbaşkanlığı Külliye'sinde yapılmasını, "Yüzkarası bir toplantı... Siz toplantı yapıyorsunuz, herkes ayağa kalkıyor." çirkin sözleriyle eleştirdi.

Hakimlerin, savcılar, Yargıtay üyelerinin Türkiye'nin seçilmiş Cumhurbaşkanı'na saygı göstermesine karşı çıktı. Kılıçdaroğlu'nun hakaret dolu açıklamasına sosyal medyadan da büyük tepki geldi.

ERDOĞAN'DAN NET CEVAP

Cumhurbaşkanı Erdoğan adli yıl açılış töreninde Kılıçdaroğlu'nun 'yargı bağımsızlığına düşer sözlerine', "İçinde bulunduğumuz bu mekan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin bir parçasıdır. Bu mekan devletin ve milletin mekanıdır. Ankaramızda bile böyle büyük toplantıları yapabilecek salonlarımız yoktu. Daha yeni yapıldı. Bu eksikliğin giderilmesi bizim için önemliydi. Bir opera binası bile yoktu. Bu bina bir opera binası işlevi de görebilecek bir yapıya sahiptir. Yargıtay Başkanımız adli yıl açılış töreninin burada yapılmasaydı, diğer alternatif belki de bir otelin eksi 2. kattaki salonu olacaktı." sözleriye cevap verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu mekan milletin ve devletin mekanıdır

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit de güvenlik ve salon yetersizliğinden dolayı açılışın Külliye'de yapıldığını ve milletin evinde yapılmasının yargı bağımsızlığına kesinlikle gölge düşürmeyeceğini ifade etti.

ÜST ÜSTE ÇAĞRILAR YAPILMIŞTI

Başbakan, bakanlar ve Yargıtay tören öncesi yaptıkları açıklamalarla Kılıçdaroğlu ve Feyzioğlu'na davette bulunarak Yenikapı ruhunun devam etmesi için ellerinden gelen çabayı göstermişlerdi. Ancak iki isim de bütün çağrılara rağmen katılmadı.

AÇILIŞ TÖRENİNDE DİKKAT ÇEKEN KARE

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kılıçdaroğlu Külliye'deki tabloyu hazmedemedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN