Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gazze'nin soluk borusuna operasyon!

Giriş Tarihi: 7.9.2016 12:56 Güncelleme Tarihi: 7.9.2016 13:10
Gazze'nin soluk borusuna operasyon!

abluka altında tuttuğu Gazze'nin yaşam kaynağı olarak görülen ve ile sınırlı da olsa tek bağlantı kurabildiği nokta olan tünellerle ilgili olarak yeni bir çalışma başlattı.

'in abluka altında tuttuğu Gazze sınırındaki tünelleri bulmak ve kapatmak için çalışmalara başladığı belirtildi. İsrail, projesini gerçekleştirirse Gazzeliler açlık tehlikesi ile karşı karşıya kalacak. Bu nedenle Filistinlilerin "stratejik hazine" olarak addettiği bu tünelleri korumak için mücadele edeceği belirtildi.

YERİN ALTINA BETON DUVAR İNŞA EDECEKLER

Yediot Ahranot gazetesinin sitesinde yer alan habere göre, İsrail , Gazze sınırında yerin altında inşa edilecek beton duvar için ihale açtı ve 20 şirket teklif verdi. Duvar inşa projesinin 4 şirket tarafından gelecek ekim ayında başlayacağı tahmin edilen haberde, inşaat aşamalı olarak yürütülecek ve duvarın Gazze'nin tamamını çevreleyeceği kaydedildi.

Haberde, duvarın büyük kısmının yerin altında olacağı, bir kısmının da yerin üzerinde olacağı kaydedilirken, "Bu duvar, İsrail sınırına ulaşan tünelleri engelleyecek. Kompleks bir yapıda inşa edilecek duvar, kazı çalışmalarının kontrolüne de imkan sağlayacak. Böylece tüneller herhangi bir tehlike teşkil etmeden önce yıkılabilecek." ifadeleri kullanıldı.

FİLİSTİN: "TÜNELLERİMİZİ KORUYACAĞIZ"

Filistinli Emekli Tümgeneral ve askeri uzman Vasıf Ureykat, başta Kassam Tugayları olmak üzere Gazze'deki direniş gruplarının tünel sisteminin geliştirilmesi için çalışacağını belirterek, "Direniş güçleri tünelleri stratejik bir hazine olarak görüyor, onları korumak için büyük çaba sarfedecektir." dedi.

Ureykat, İsrail yer altına duvar inşa etmeye çalışırken, Filistinli direniş gruplarının ise bu sistemi aşabilmek için var gücüyle çabalayacağını kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gazze'nin soluk borusuna operasyon!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN