Genel Sekreteri hayretle izledi

Giriş Tarihi: 9.9.2016 13:08 Güncelleme Tarihi: 9.9.2016 14:27
NATO Genel Sekreteri hayretle izledi

Genel Sekreteri Jens Stoltenberg 'de, FETÖ'cü hainlerin 15 Temmuz'da TBMM'de bombaladığı yerleri gezdi. Stoltenberg, "Bu darbe girişiminin yalnızca Türk demokrasisine değil aynı zamanda müttefiklerinin, NATO değerlerinin kalbine yapılmış bir kalkışma olduğunu düşünüyorum" dedi.

Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, 15 Temmuz darbe gecesi zarar gören binasını ziyaret etti. TBMM'de incelemelerde bulunan Stoltenberg'e CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi eşlik etti.

"NATO DEĞERLERİNİN KALBİNE YAPILMIŞ BİR KALKIŞMA OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM"

Stoltenberg meclisin halini gördüğü anda hissettikleriyle ilgili şunları kaydetti:

"Bunu görmek gerçekten son derece duygulandırıcıydı. Buraya gelip aynı zamanda insanların, Türk halkının demokrasiye olan inancını ve demokrasiyi korumak için bu darbe girişiminden sonra neler yaptığını görmek gerçekten çok etkileyiciydi. Buraya gelip, bu durumu birebir yaşamış olan insanlardan bu deneyimleri duyuyor olmak son derece etkileyici aynı zamanda ben bu saldırının, bu darbe girişiminin yalnızca Türk demokrasisine değil aynı zamanda müttefiklerinin, NATO değerlerinin kalbine yapılmış bir kalkışma olduğunu düşünüyorum. Bu darbe girişiminin ilk saatlerinde siyasi liderlerle görüşmek çok önemliydi. Bu yaptığımız görüşmeler sırasında darbe girişimini kınadım ve Türk halkıyla ne kadar dayanışma içerisinde olduğumu ifade ettim. Sayın Çavuşoğlu ile aynı zamanda Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüşme fırsatım oldu. Hemen darbe girişimi sonrasında tekrar buraya gelip burada demokratik kurumların korunmasının ne kadar önemli olduğunu hepimiz bir daha gördük. Buraya gelip hem dayanışma konusunda duygularımızı ifade etmek önemliydi hem de bu ziyareti gerçekleştirmek bizim için çok önemliydi."

CHP Grupbaşkanvekili Çebi ise, Türk demokrasisin 15 Temmuz darbe girişimi sırasında çok başarılı bir sınav verdiğini vurgulayarak, darbe teşebbüsünün başarıya ulaşmasını engellediğini ifade etti.

DEMOKRASİLERDE EN BÜYÜK GÜÇ DAİMA DEMOKRASİYE İNANMIŞ OLAN BİR MİLLETTİR

Çebi, "Şu bir kez daha ortaya çıkmıştır, demokrasilerde en büyük güç daima demokrasiye inanmış olan millettir. Demokrasiye inanmış olan insanlarımızın inançları karşısında, yürekleri karşısında tankların, çelik zırhları uçakların bombaları hiçbir şey ifade etmemektedir. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in, darbe girişimi karşısında Türk halkına gösterdiği büyük direnç, TBMM'nin ortaya koyduğu duruşa destek vermek amacıyla gerçekleştirdiği ziyaretten dolayı son derece mutlu olduk. TBMM adına kendisine çok teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, meclis binasındaki incelemelerinin ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile biraraya geldi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
NATO Genel Sekreteri hayretle izledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN