Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hrant Dink soruşturmasında bomba şüpheli

Gazeteci Hrant Dink'in öldürtmesi ile ilgili açılan davada 25 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Engin Dinç'in te bağlantısı ile ilgili yürütülen dosyada da şüpheli olduğu ortaya çıktı.

Giriş Tarihi: 13.9.2016 13:28 Güncelleme Tarihi: 13.9.2016 14:24
Hrant Dink soruşturmasında bomba şüpheli

Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Gökalp Kökçü tarafından geçtiğimiz günlerde sorgulanan ve hakimlikçe gazeteci Ercan Gün ile birlikte tutuklanarak cezaevine gönderilen dönemin Trabzon İstihbarat Müdürü Yüzbaşı Metin Yıldız'ın Engin Dinç ile şüpheli telefon trafiği belirlendi.

İKİ KRİTİK GÖRÜŞME

Metin Yıldız'ın Hrant Dink iyle ilgili bütün detay bilgilere cinayet öncesi vakıf olduğu, fakat bu durumu soruşturmayı yürüten polisinden Ogün Samast yakalanana kadar gizlediği iddia edilmiş Yıldız bu yüzden tutuklanmıştı. Yıldız'ın cinayet günü Hrant Dink öldürülmeden saatler önce o dönem başka bir görevde olan Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Engin Dinç ile de 2 ayrı telefon görüşmesi saptandı. Dinç'in o dönemde bşka bir ilde istihbarat müdürü olduğu belirtildi.HTS kayıtlarından ortaya çıkan bu şüpheli görüşmeler Engin Dinç'i dosyada bir kez daha şüpheli durumuna soktu.

YARGILANDIĞI MAHKEMEYE YAZI GÖNDERDİ

Diğer taraftan Engin Dinç'in 25 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı Hrant Dink yargılamasını yapan mahkemeye üstelik şüphelisi olduğu dosyaya kendi imzasıyla yazılar gönderdiği öğrenildi. Dinç'in Hrant Dink yargılamasını yapan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin İstihbarat Daire'ye cinayet ile ilgili yazdığı bazı yazılara kendi imzası bulunan cevaplar gönderdiği öğrenildi. Bu durum skandal olarak değerlendirildi.

Diğer taraftan cinayet yerindeki Jandarma görevlisi şüphelilerle ilgili basına servis edilen görüntülerin bir kısmının savcılık dosyasında bile bulunmadığı ortaya çıktı. Savcılığın bu konuda tespitler yaptığı, İstihbarat Daire Başkanlığı'ndan bu konuda bilgi isteyeceği, sorumluların soruşturma kapsamına alınacağı öğrenildi.

HRANT DİNK CİNAYETİNİN ARKASINDAN FETÖ'CÜ ALBAY MUHARREM KÖSE ÇIKTI "HRANT DİNK DAVASI" HAKİMİ YAKALANDI

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hrant Dink soruşturmasında bomba şüpheli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN