Fırat Kalkanı'nda flaş gelişme: El Bab alınmak üzere

Türkiye'nin sınırındaki Cerablus'u tüm terör örgütlerinden temizlemeye yönelik gerçekleştirilen Fırat Kalkanı operasyonu başarıyla yoluna devam ediyor. Fırat Kalkanı'nda stratejik nokta olarak görülen El-Bab'a yaklaşık 10 kilometre kaldığı belirtilirken ilerleyişi engellemek isteyen DAEŞ lerine havadan ve karadan atışlar yapılıyor.

Giriş Tarihi: 16.9.2016 16:50 Güncelleme Tarihi: 16.9.2016 16:51
Fırat Kalkanı'nda flaş gelişme: El Bab alınmak üzere

Türkiye'nin Ağustos ayında başlattığı Fırat Kalkanı Harekatı üçüncü haftasında istikrarlı bir biçimde ilerleyişini sürdürüyor. Muhaliflerin Cerablus'u DAEŞ'ten temizledikten sonra ikinci olarak belirttikleri El-Bab'a ilerleyiş sürüyor. Türk Silahlı Kuvvetleri muhaliflere havadan ve karadan destek sağlayarak hem zırhlı birliklerle hem de savaş uçaklarıyla DAEŞ'i bombalıyor.

98 KİLOMETRE DAEŞ'TEN TEMİZLENDİ

ÖSO güçleri Cerablus ve çevresindeki köyleri ele geçirdikten sonra TSK desteği ile batıya doğru ilerleyişini sürdürürken, harekatın ikinci evresinde bu kez zırhlı birlikler Kilis'in Elbeyli İlçesi'nden 'nin Rai bölgesine girdi. İki cepheden ilerleyen ÖSO güçleri, kısa süre içerisinde Cerablus ile Azez arasındaki 98 kilometrelik hattının tamamından DAEŞ teröristlerini temizledi ve güneye doğru ilerlemeye başladı.

EL BAB'A 10 KM KALDI

Topçu birlikleri ve savaş uçakları tarafından hedef alınan Baragat'taki IŞİD militanlarının bulunduğu bölgeye ÖSO güçlerinin de harekat başlattığı ifade ediliyor.

Sınırın bazı noktalarında 2, bazılarında ise 10 kilometreyi bulan derinlikte kontrolü sağlayan ÖSO güçleri ilerleyişini sürdürüyor. Bayram boyu sakinliğini koruyan bölgenin yeniden hareketlendiği görüldü. Öte yandan Baragat Köyü, DAEŞ için özel öneme sahip olan Dabık bölgesine ulaşmak için kilit noktada bulunuyor. Baragat ve yanındaki Kefergran köylerinin alınması ile ÖSO üyelerinin Dabık bölgesine kısa sürede ulaşacağı ifade edildi. ÖSO üyelerinin Çobanbey'den de Bab bölgesine doğru ilerleyişini sürdürdüğü ve bu bölgeye yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta olduğu belirtildi.

SURİYE SINIRINDA HAREKETLİLİK

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fırat Kalkanı'nda flaş gelişme: El Bab alınmak üzere
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN