Türkiye'nin en iyi haber sitesi

hayatını kaybetti

Yeşilçam'ın usta ismi , 66 yaşında akciğer kanseri sonucu yaşamını yitirdi.

Giriş Tarihi: 16.9.2016 08:41 Güncelleme Tarihi: 16.9.2016 16:01
Tarık Akan hayatını kaybetti

Geçtiğimiz günlerde akciğer kanseri tedavisi gördüğü ortaya çıkan efsane oyuncu yaşamını yitirdi.

TARIK AKAN KİMDİR?

Asıl adı Tahsin Tarık Üregil olan Tarık Akan, 13 Aralık 1949 yılında İstanbul'da bir abla ve bir ağabeyden sonra üçüncü çocuk olarak dünyaya geldi.

Tarık Akan, subay olan babası Yaşar Bey'in görevi nedeniyle Erzurum Dumlupınar İlkokulu'nda başladığı ilkokulu Kayseri'de tamamladı ve babasının emekliliğinden sonra ailesiyle İstanbul Bakırköy'de yaşamaya başladı.

Yıldız Teknik Üniversitesi, Makine Yüksek Mühendisliği'nde okuyan Tarık Akan, ardından Gazetecilik Yüksek Okulu'na girdi ve bu bölümden mezun oldu.

Tarık Akan kimdir?

YEŞİLÇAM KARİYERİ

Sinemaya geçmeden önce Bakırköy plajlarında cankurtaranlık ve işportacılık yapan Akan, 1970 yılında Ses Dergisi'nin açtığı Sinema Artist Yarışması'nı kazanarak 1971'de ilk filmi olan 'Solan Bir Yaprak Gibi'yle kamera karşısına geçti ve Tarık Akan adını aldı.

İşte Tarık Akan'ın ilk kez göründüğü sahne!

1979 yılında zorunlu askerlik görevini yedek subay olarak Denizli'de tamamlayan Akan, 1970-1975 arası yılda 12 filmde rol alarak Yeşilçam'ın en parlak günlerinde yer aldı. Emel Sayın'la ''Mavi Boncuk''ta Hülya Koçyiğit'le ''Sev Kardeşim''de, Hale Soygazi ile ''Gece Kuşu Zehra''da oynadı ve ''Hababam Sınıfı'' ile Türk sinemasının unutulmazları arasına girdi. Akan, daha sonra ''değişirken yok olmayı'' göze aldı ve mesajı olan filmler yapmaya karar verdi. Bu kararın ilk ürünü "Nehir"i Cüneyt Arkın'la birlikte oynadığı ''Maden'', ''Sürü'', ''Yol'', ''Kanal'' gibi politik filmler takip etti.

Tarık Akan'ın ağabeyi konuştu

1986 yılında Yasemin Erkut ile evlenen oyuncunun aynı yıl Barış Zeki Eregül adlı oğlu dünyaya gelmiştir. İki yıl sonra, 1988 yılında Yaşar Özgür Eregül ve Özlem Eregül adındaki ikiz çocukları dünyaya gelmiştir.

Oyuncu, evlendikten dört yıl sonra 1989 yılında boşanmıştır. Akan'ın, ilk çocuğu olan Barış Zeki Eregül 2009 yılında Tarık Akan'ın da oynadığı "Deli Deli Olma" adlı filmde babasının gençliğini oynayarak oyunculuk hayatına atılmıştır.

12 Eylül döneminde Tarık Akan, askeri darbenin hemen ardından, 1981 başlarında, Almanya'da yaptığı bir konuşma yüzünden yurda dönüşünde tutuklandı. Böylece 12 yıl hapis istemiyle uzun bir yargılanma süreci başladı ve 2,5 ay hücre hapsi cezası aldı.

Ediz Hun, Tarık Akan'ı anlattı

2002 yılında hapishane günlerini ve darbe sürecini "Anne Kafamda Bit Var" isimli kitabında anlatan Akan, yazarlık deneyiminin yanında 1991 yılında daha önceleri kendisinin de okuduğu Taş Özel İlkokulu'nu yap-işlet-devret sistemi ile alarak Özel Taş Koleji'ni kurdu ve eğitim sektörüne de giriş yaptı.

Eğitim konusunda da diğer işlerinde olduğu gibi başarılı oldu. Aziz Nesin'in vefatından sonra görevini devir alan oğlu Ali Esin'den vakıf başkanlığını devir alarak, 2005 yılında Nesin Vakfı'nın Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yaptı.

111 sinema filmi ve 4 televizyon dizisinde rol alan ünlü oyuncu, 1985 yılında Berlin Uluslararası Film Festivali'nde "Pansiyon" filmi ile Gümüş Ayı Mansiyon Ödülü'nü aldı ve 1982 yılında Cannes Film Festivali'nde "Yol" filmi ile En İyi Erkek Oyuncu adayı oldu. 1973 – 2002 yılları arasında 12 ödüle layık görüldü.

Hale Soygazi Tarık Akan'ı anlattı

SON DÖNEMDE HATALI ÇIKIŞLARI İLE GÜNDEME GELMİŞTİ

Türk sinemasının büyük oyuncularından Tarık Akan, son birkaç yıl içinde çok fazla siyasallaşmış, yaptığı hatalı çıkışlar nedeniyle sık sık eleştiri konusu olmuştu.Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ailesi hakkında sarfettiği sözler nedeniyle sık sık eleştiri konusu olan Tarık Akan, demokrasi ve milli irade konusunda yaptığı sıradışı ç��kışlar çok konuşulmuştu. Berkin Elvan için "hayatı durdurun" çağrısı yapan Tarık Akan'ın bir eleştirildiği konu ise Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın ölümüyle ilgili. Akan, "O adliyede savcıyı öldüren teröristlere, terörist diyemedi. "Ben öyle bir laf kullanmak istemiyorum" diyen Tarık Akan 'yapılan eylem yanlış oraya girmeleri yanlış diyorum. 'Ben onların için terörist lafını kullanmam' demişti.

TARIK AKAN’IN OĞLUNDAN CENAZE AÇIKLAMASI

Tarık Akan hayatını kaybetti

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarık Akan hayatını kaybetti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN