Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyükelçisi: Gülen'e dair çok belirti var

"Türk Hükümeti, darbenin sorumluluğunun ona (Gülen’e) ait olduğu konusunda ikna olmuş durumda ve öyle görülüyor ki, buna dair çok sayıda belirti de var"

Giriş Tarihi: 16.9.2016 17:37 Güncelleme Tarihi: 16.9.2016 17:40
Vatikan Büyükelçisi: Gülen'e dair çok belirti var

'ın Ankara Büyükelçisi Paul Fitzpatrick Russell, Fethullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine karşı Türkiye'de bütün insanların ülkelerini ve demokrasilerini kesin şekilde savunmak için birleştiğini söyledi.

ABD'de yayımlanan haftalık gazete National Catholic Reporter'a demeç veren Vatikan'ın ve Türkmenistan nezdindeki yeni büyükelçisi (Nunzio - Papalık Temsilcisi) Monsenyör Paul Russell, 15 Temmuz'daki FETÖ'nün darbe girişimi, Suriye krizi, göç krizi ve -Vatikan ilişkilerine yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Darbe girişiminin çökmesinin ardından Türkiye'de çok sayıda belirsizlik olduğunu savunan Büyükelçi Russell, "Ancak, bu acı verici olayın insanları bir araya getirebileceğine dair umut da var. Türkiye'deki bütün insanlar, ülkelerini ve demokrasilerini kesin şekilde savunmak için birleşti. Birçok ayrışma yaşanan konu var ama bu olay, tüm halkı bir araya getirdi. Bu oldukça sıra dışı bir şeydi. Buradaki umut, Türk halkını bir araya getiren bu değerlerin daha iyi bir gelecek inşa edebilir olmasıdır." dedi. "15 Temmuz darbesi, Türk halkı için oldukça sarsıcı bir olaydı." ifadelerini kullanan Vatikan Büyükelçisi, "Biz bombaların, patlamaların sesini duyduk. Bir korku gecesiydi. Ben bunun bir terör olayı ve kanlı bir gece olduğunu dahi söyleyebilirim." diyerek yaşadıklarını anlattı.

Masum insanların o akşam kendi güvenlik görevlileri, askerleri tarafından vurulduğunu aktaran Büyükelçi Russell, "Ben bu olayın abartılı bir travma olduğunu düşünmüyorum. Kalbim bu olayda yaşamını yitirenlerle ve onların yakınlarıyla. Ben öyl

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vatikan Büyükelçisi: Gülen'e dair çok belirti var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN