Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ayrımı kaldırdık

Giriş Tarihi: 20.9.2016
Ayrımı kaldırdık

Daha önce polis, ve siviller için ayrı şehitlikler hazırlandığını ifade eden Başbakan , bu uygulamaya son verdiklerini belirterek, “Şehitlikte sınıflama olmaz, onu kaldırdık” dedi

2016-2017 eğitim ve öğretim yılının açılışını 'da yapan Başbakan Binali , Erzincan Belediyesi önünde düzenlenen 19 Eylül Gaziler Günü törenine de katıldı. Atatürk anıtına çelenk bırakan Yıldırım, 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin, " elbisesi içerisine bürünmüş alçak terör unsurlarının ülkemizde demokrasiyi yok etmek, millet iradesini sona erdirmek için başlattıkları kalkışmaya en sert cevabı milletin kendisi vermiştir" dedi. Yıldırım şehitlikle ilgili düzenlemeyi de yeniden ele aldıklarını ve ayrımı kaldırdıklarını söyledi. Gaziliğin şehitlik ile eşdeğer olduğuna dikkati çeken Yıldırım şu mesajları verdi:

"GAZİLER BAŞ TACIMIZ"
"Nasip işidir, şehit olabilirsiniz, şehit olmak istersiniz gazi olursunuz ama ikisi de birbirinden mukaddes bir vatan görevidir. Bu vatan görevini yapmış olmanın büyük ödülü bazen şehitliktir bazen de gaziliktir. Gazilerimiz bizim baş tacımızdır, şehitlerimiz bizim baş tacımızdır. İnancımıza göre şehitlerimiz ölü değildir diridir, onlar bizim gönlümüzün en müstesna yerinde yer almaktadır.

"BEDELİ BÜYÜK"
Türkiye Cumhuriyeti hükümeti olarak gerek şehitlerin kendilerine emanetlerine gerekse de gazilere gözleri gibi bakmanın, onları baş üstünde taşımanın her zaman en önemli şiarlarından birisi olmaya devam edeceğini ifade eden Yıldırım, "Bağımsızlığın bedeli büyüktür, bazen can verirsiniz, bazen gazi olursunuz ama bu topraklara namert eli, ayağı değdirmezsiniz. İşte Türk milleti böyle bir millet. En zor şartlarda bile kendi geleceğini, kendi istikbalini, kendi kaderini yüreğinden, bağrından çıkardığı aziz milleti ile teminat altına alan müstesna uluslardan biridir" dedi.

"SINIFLAMA OLMAZ"
Yıldırım, şehit, gazi ve onların yakınlarına ne yapılırsa yapılsın az olduğunu, daha fazlasının da yapılacağını söyledi. Daha önce polis, asker ve siviller için ayrı şehitlikler hazırlandığını ifade eden Yıldırım, "Şehitlikte sınıflama olmaz, onu kaldırdık. Bütün şehitlerimiz artık, nasıl cephede omuz omuza çarpışarak şehadet şerbetini içiyorsa, şehitliklerde de yan yana ve huzur içinde yatmaya devam edecektir" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ayrımı kaldırdık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN