Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Sultan Abdülhamid mesajı

Cumhurbaşkanı , "Sultan 2. Abdülhamid Han ve Dönemi Uluslararası Sempozyumu"nun törenine gönderdiği mesajda, "Sultan Abdülhamid, yoğun karalama kampanyalarının, iftiraların muhatabı olmuştur" dedi.

Giriş Tarihi: 22.9.2016 15:20 Güncelleme Tarihi: 22.9.2016 15:24
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Sultan Abdülhamid mesajı

Cumhurbaşkanı , TBMM Milli Saraylar tarafından Dolmabahçe Sarayı'nda düzenlenen "Sultan 2. Abdülhamid Han ve Dönemi Uluslararası Sempozyumu"nun ına, mesaj gönderdi.

İFTİRALARIN MUHATABI OLDU

Mesajında "Dünya siyasetinde tarihi kırılmaların yaşandığı bir dönemde, 33 sene boyunca Osmanlı Devleti'nin padişahlığını yapan Sultan 2. Abdülhamid Han, tartışmaların odağında yer almıştır. Özellikle belli kesimler tarafından Sultan Abdülhamid, yoğun karalama kampanyalarının, haksız ve asılsız ithamların, iftiraların muhatabı olmuştur" diyen Erdoğan, devamında şu ifadeleri kullandı:

MODERN KURUMLARIN, KALKINMANIN TEMELİNİ ATTI

"Anlamaktan, değerlendirmekten ziyade mahkum etmeye dayanan bu bakış açısı, maalesef bir dönem toplumumuza da dayatılmıştır. Oysa 2. Abdülhamid, reformcu, dirayetli ve çok yönlü bir padişah olarak, günümüzde de varlığını devam ettiren birçok müessesenin ve modern kurumların temellerini atmıştır. Siyaset felsefesini, 'Basiret, emniyetin babasıdır. Evvela basiret sonra da emniyet gereklidir.' şeklinde özetleyen ve parçalanmak üzere olan Osmanlı Devleti'ni 33 yıl boyunca bir arada tutan Sultan Abdülhamid Han, her açıdan çok önemli bir şahsiyettir. Bize düşen, hiçbir komplekse kapılmadan, dayatmalara itibar etmeden, ön yargılardan kendimizi arındırarak 2. Abdülhamid Han dönemini iyi anlamak, gerekli dersleri çıkararak, gelecek nesillere tanıtmaktır. Sultan 2. Abdülhamid ve Osmanlı tarihi üzerine yapılan ilmi ve akademik çalışmaların artmakta olduğunu memnuniyetle müşahede ediyorum."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu çerçevede alanında uzman kişilerin katılımıyla düzenlenen sempozyumun önemli bir boşluğu dolduracağını aktardı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Sultan Abdülhamid mesajı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN