Gülen’in elini öptün mü?

Gülen’in elini öptün mü?

FETÖ soruşturmasında kardeşi Ahmet Altan’la gözaltına alınan Mehmet Altan’a emniyetteki sorgusunda Pensilvanya’ya gidip Fetullah Gülen’in elini öpüp öpmediği soruldu. Mehmet Altan, hiçbir soruya yanıt vermedi

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) gerçekleştirdiği girişimi öncesinde darbeyi çağrıştırıcı açıklamaları ve FETÖ işbirlikçiliği suçlamaları kapsamında gözaltına alınan Ahmet ve Mehmet Altan kardeşler dün akşam tutuklanma talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edildiler. Altan kardeşlere emniyette yöneltilen soruların detayları da ortaya çıktı. Mehmet Altan'a FETÖ lideri Fethullah Gülen ile tanışıp tanışmadığı, kendisiyle görüşüp görüşmediği soruldu. Altan'a darbe girişiminde bulunan FETÖ/PDY mensubu askerlere abilik yapıp yapmadığı sorusu da yöneltildi. Darbeci askerlerden tanıdığı olup olmadığı sorulan Mehmet Altan'a, Can Erzincan TV'de 14 Temmuz'da yaptığı darbeyi çağrıştıran sözleri hatırlatılarak "Amacınız neydi? Sizi bu konuşmayı yapmaya kimler yönlendirdi?" soruları yöneltildi. 2013'te bir grup gazeteci ile Pensilvan-ya'ya Fetullah Gülen'i ziyarete gittiği hatırlatılan Mehmet Altan'a, Gülen'in elini öptüğü ve ondan 'deki siyasi konjonktür ile ilgili olarak masayı elini vurmasını istediği yönünde yayınlar hatırlatıldı. Altan'a, "Gülen'i ne amaçla ziyaret ettiniz, ne görüştünüz? Elini öptünüz mü?" diye soruldu.

İTİRAFÇI BALYOZ SAVCISI TANIK OLDU
Ahmet Altan'a ise kardeşi Mehmet Altan gibi Gülen'le tanışıp tanışmadığı, darbeci askerlerle görüşüp görüşmediği ve 14 Temmuz'daki darbeyi çağrıştırıcı sözleri soruldu. Kurucu Genel Yayın Yönetmenliği yaptığı Taraf Gazetesi ile ilgili çeşitli sorular yöneltilen Ahmet Altan'a, "Taraf Gazetesi'ni kimlerin finanse ettiği, gazetenin FETÖ ile irtibatını kimlerin sağladığı ve Gülen'in talimatlarının gazeteye kimler aracılığı ile ulaştırıldığı, gazetenin Balyoz Darbe Planı olarak yayımladığı sahte belge ve bilgileri kimden aldığı" soruldu. İki kardeşin de tüm sorulara cevap vermek istemediklerini belirtmesi çekti. Bu arada FETÖ'nün yargı yapılanmasına ilişkin soruşturmada itirafçı olan tutuklu eski Balyoz savcısı Hüseyin Kaplan'ın Altan kardeşlerin soruşturmasında tanık olarak ifadesine başvurulduğu ortaya çıktı. Kaplan'ın ardından gazeteci Nazlı Ilıcak'ın da ifadesinin alınacağı öğrenildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gülen’in elini öptün mü?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN