Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şemsiyeli saldırganın cezası ne olacak?

İstanbul Acıbadem'de seyir halinde yoldan çıkıp, 3 aracı da altına alarak 11 kişinin yaralanmasına neden olan kazasına neden 'Şemsiyeli Saldırgan'ın cezasının ne olacağı sorusuna hukukçulardan yanıt geldi.

Giriş Tarihi: 23.9.2016 12:33 Güncelleme Tarihi: 23.9.2016 13:17
Şemsiyeli saldırganın cezası ne olacak?

şoförüne elindeki şemsiyeyle saldıran şahsın bu fiili müdahale sonrası gözaltına alınmasının ardından, faciadan kıl payı dönülen olayla ilgili sorular da bir bir sıralanmaya başladı.

Peki bu durumda böylesine bir olaya sebebiyet veren şahıs hakkında açılacak dava nasıl sonuçlanır ve kaç yıl ceza alır?

Hukuki Araştırmalar Derneği Başkanı ve Aktüel.com.tr Yazarı Avukat Hüseyin Kaya, Sabah.com.tr'ye yaptığı yaptığı açıklamada şunları söyledi.

''Bu şahsın hareketini bilinçli taksirle yaralamaya sebebiyet verme ya da muhtemel kastla insan öldürmeye teşebbüs etme suçundan yargılanır. Bu şahsın bütün yaralama ve mevcut olursa ölümden kastı aşan öldürme suçlamasıyla cezalandırılması gerekecektir. Bu olayda bilinçli taksiri aşan bir durumla karşı karşıyayız. Metrobüs şöförü ise taksirle yaralama ya da taksirle adam öldürme suçlamasından mesul olup cezalandırılabilecektir. Fakat olay sadece kamu oyuna yansıdığı gibi değilse suçun nitelemesi değişebilir ve vasıflandırma başkaca bir hal alabilir''

Ceza Hukukçusu Prof. Dr. Ersan Şen ise saldırganın işlediği suça göre alması gereken muhtemel cezaları değerlendirdi.

''Yaralanmaysa 10 yıl, insan ölümü gerçekleşirse 25 yıl . Her bir eylemden ayrı ayrı ceza alır. Bilinçli taksir olursa toplu ceza alır ama öngörmüş ama umursamamış. Şimdi 11 yaralı var. Burada inşallah kimseye bir şey olmaz ve hepsinin hayatı kurtulur ama eğer ölüm olursa her bir ölüm için 25 yıl, yaralanmaların da durumuna göre 5, 10, 15 yıl ceza alır. ''

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şemsiyeli saldırganın cezası ne olacak?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN