Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fırat Kalkanı Harekatı'nda 32. gün!

Türk Silahlı Kuvvetlerinden (TSK) yapılan açıklamaya göre, Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında keşif ve gözetleme vasıtaları ile tespit edilen 38 DAEŞ terör örgütü hedefine ateş destek araçlarıyla 101 adet Fırtına atışı yapıldı.

Giriş Tarihi: 25.9.2016 02:03
Fırat Kalkanı Harekatı'nda 32. gün!

Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, Fırat Kalkanı Harekatı'nın 32. günündeki gelişmelere ilişkin bilgi verildi.

Operasyonun DAEŞ başta olmak üzere terör örgütlerinin yarattığı tehdidi ortadan kaldırarak sınır güvenliğini arttırmak ve koalisyon güçlerine destek vermek amacıyla 24 Ağustos'ta başlatıldığı hatırlatılan açıklamada, Türkiye'nin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları ve BM Sözleşmesi'nin 51'inci maddesinde yer alan meşru müdafaa hakkı ile BM'nin DAEŞ'le mücadeleye yönelik aldığı kararlar çerçevesinde sürdürüldüğü ifade edildi.

Açıklamada, Azaz-Rai sektöründe muhalif unsurlardan oluşan 5 özel görev kuvvet grubunun, saat 18.00 itibarıyla kaybettiği bölgeleri geri almak maksadıyla başlattığı operasyonu sürdürdüğü bildirildi.

Muhaliflerin, karadan ve havadan sağlanan yoğun ateş desteğiyle ileri harekata devamla El Athariyah meskun mahallinde kontrolü sağladığı aktarıldı. Keşif ve gözetleme araçlarıyla tespit edilen 38 DAEŞ terör örgütü hedefine ateş destek vasıtaları tarafından 101 adet Fırtına atışı yapıldığı belirtildi.

Açıklamada, bugüne kadar toplam bin 220 hedefe 4 bin 797 atım yapıldığı vurgulandı.

FIRAT KALKANI OPERASYONUNDA DİKKAT ÇEKEN KARE

13 HEDEF İMHA EDİLDİ

Öte yandan açıklamada, Türk Hava Kuvvetlerine ait uçaklarca, El Mutminah, Ziyadiyah, Tall Atiyah, El Athariyah, Sandarah ve Tall Aşah'da tespit edilen ve içerisinde bir Doçka uçaksavar mevzisi, komuta yeri ve silah mevzisi olarak kullanılan 12 binanın yer aldığı 13 hedefin ateş altına alınarak imha edildiği bildirildi.

Ayrıca koalisyon uçaklarınca, Bahvurtah (Zeytinlik) bölgesinde belirlenen DAEŞ terör örgütü unsurlarına yönelik yapılan hava harekatında bomba yüklü bir aracın imha edildiğine işaret edildi.

Koalisyon tarafından, Katar'dan kalkan iki uçak ile Tall Ahmar bölgesindeki muhalif unsurlara, havadan tahkimat malzemesi atıldığına dikkat çekilen açıklamada, DAEŞ terör örgütünden temizlenen bölgelerde muhaliflere destek sağlayan patlayıcı madde tespit ve imha timlerince mayın ve el yapımı patlayıcıların etkisiz hale getirilmesi faaliyetlerinin sürdürüldüğü belirtildi.

FIRAT KALKANI HAREKATI'NDA 31. GÜN!

"SİVİL HALKIN ZARAR GÖRMEMESİ İÇİN HER TÜRLÜ TEDBİR ALINMAKTADIR"

Açıklamada, Suriye sınır hattında bir adet Bayraktar İHA ile kesintisiz keşif ve gözetleme faaliyetinin devam ettiği aktarılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"AFAD ve Kızılay'a ait unsurlar ile Özgür Suriye Ordusu personeli ve bölgede bulunan sivillere günde üç öğün sıcak yemek verilmekte ve sağlık hizmetleri karşılanmaktadır. Terör örgütleri tarafından kullanılan ve hudut bölgemizde güvenlik riski doğuran Suriye kuzeyinde icra edilen koalisyon harekatına destek veren Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgede yaşayan sivil halkın zarar görmemesi için her türlü tedbiri almakta ve bu konuda azami hassasiyet göstermektedir."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fırat Kalkanı Harekatı'nda 32. gün!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN