Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Renkli ekranlara takılıp kalıyoruz’

Abdülhamid Han fotoğraf sergisinde konuşan Başkanı: Eskiden zengin bir fikir hayatı vardı. Şimdi ise renkli bir cama takılıp kalıyoruz

Giriş Tarihi: 25.9.2016
‘Renkli ekranlara takılıp kalıyoruz’
Doğumunun 174'üncü Yılında Abdülhamid ve Dönemi Uluslararası Sempozyumu devam ediyor. Önceki akşam Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nun fuayesinde "Sultan 2. Abdülhamid Han ve Dönemi Fotoğraf Sergisi" açıldı. Serginin açılışına , İstanbul Valisi Vasip Şahin, Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Yasin Yıldız, TBMM Bilim ve Değerlendirme Kurulu Başkanı Prof. Dr. İlber Ortaylı ve İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak katıldı. Açılışta konuşan Meclis Başkanı Kahraman Türkiye'de bir müddet Osmanlı'ya ait öteleyici yaklaşım olduğunu hatırlatarak şöyle dedi: "Zira sistem değişmişti. Yeni bir devlet kurulmuştu. Ama cumhuriyet yerleşti. Şimdi tarihi, gerçeği bilmek, anlamak bizim görevimiz. Kimse artık yeniden bir saltanata, bir padişahlığa dönemez. Dolayısıyla 'Rejimde sıkıntı olur, eskiye bakmayalım' lafı veya düşüncesi tarih olmalıdır."

'BOYUN EĞMEYEN HÜKÜMDAR'
Sempozyumun kapanış oturumu dün Dolmabahçe Sarayı'nda gerçekleştirildi. Oturuma katılan Meclis Başkanı İsmail Kahraman aktarılan tarihin gerçeklerini öğrenmekten kimsenin korkmaması gerektiğini vurgulayarak, "Hafızasını kaybeden millet onurunu kaybetmiştir. Bizim padişahımız, bizim ecdadımız. Neden bahsetmeyelim?.. İnsan bilmediğinin düşmanı olur" dedi. Kahraman, Batı'nın ayakta kalabilmek için 2. Abdülhamid'e karşı sürekli algı operasyonları yaptığını da sözlerine ekledi. Prof. Dr. İlber Ortaylı da yaptığı konuşmada "2. Abdülhamid boyun eğmeyen bir şahsiyetti. Zor zamanlarda devleti yönetti. Sevilen, sayılan bir hükümdardı" ifadesini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Renkli ekranlara takılıp kalıyoruz’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN