‘Uyanık olmalıyız’

Giriş Tarihi: 27.9.2016
‘Uyanık olmalıyız’

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, FETÖ’cülerin bir kenara çekilip sinmeyeceğine dikkat çekti: Hep beraber uyanık olacağız. Uyanık olmanın birinci yolu da Yenikapı ruhunu korumaktır

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, 8 saat 20 dakika süren Bakanlar Kurulu toplantısına ilişkin basın toplantısında, 'nin sadece FETÖ ile değil PKK ve DAEŞ terör örgütleriyle de mücadele ettiğini belirtti. Kurtulmuş şunları söyledi:

CUMHURİYET TARİHİNİN EN AĞIR SUÇU:
Çok hassas bir süreçten geçiyoruz. Bu hassas sürece herkesin hassasiyetlerine riayet ederek, bu sürecin içinde yer alması lazım. FETÖ'nün işlediği suç, Cumhuriyeti tarihinin hatta hiç abartmadan söylüyorum, bu Anadolu ve Rumeli topraklarında bulunuş tarihimizin en ağır suçudur. Bu ağır suçla irtibatlı olan her kim varsa o da en ağır suçun ortaklarıdır.

ADALETLİ DAVRANACAĞIZ:
İlla uçağı kaldırıp Meclis'i bombalaması gerekmiyor. O işi bir kişi yaptı. Ama o bir kişinin arkasında binlerin, on binlerin olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu ağır suçu hafifletecek hiçbir söz ve teşebbüsün içinde olunmaması lazım. Aynı şekilde adaletli davranacağız. Kimsenin haksız yere burnunun kanamamasını sağlayacağız. Bu hassasiyet içinde bu soruşturmalar devam ediyor. Sadece imzasız ihbarlar değil, asılsız ihbarların da büyük bir suç olduğunu herkesin bilmesi lazım. Öyle oturduğu yerde herhangi bir şekilde husumeti var, bir mektup yazayım da şunu şikâyet edeyim demenin de bir bedeli olduğunu herkes bilmelidir.

2. KALKIŞMA İDDİASI:
Ülkeyi yönetenler olarak şunun farkındayız. 15 Temmuz darbe teşebbüsüne kalkanlar aman ne güzel yenildik, diyerek kenara çekilecek değiller. Bunlar ve arkalarındaki iradelerin 'nin demokrasinin önünü kesmek için yine fırsat kollayacakları, bunu yapmak için de halkın arasına çeşitli fitneler sokmaya gayret edecekleri herhalde bunları tahmin etmek için de müneccim olmaya gerek yok. Her türlü tedbiri alarak yolumuza devam ediyoruz. Olası bir şekilde bu FETÖ'cü grubu başka birtakım fitneleri nasıl ortaya çıkarabilir, bunların hepsi analiz ediliyor. Hep beraber uyanık olacağız. Uyanık olmanın birinci yolu Yenikapı ruhunu korumaya devam etmektir. Türkiye'de demokrasiyi savunmaya devam etmektir. Herhangi bir paniğe gerek yok. Bu mücadeleyi çok kararlı şekilde sürdürmeye devam ediyoruz.

ASKERİ TESİSLERİN TAŞINMASI:
Askeri alanların tamamı kamusal ihtiyaçların karşılanması için kullanılacaktır. Ortaya çıkan durum Türkiye'yi, güvenlik bakımından etkilemeyecektir.

CMUK'TA ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİK:
Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu ve bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun tasarısı, çok teferruatlı olarak Adalet Bakanımız tarafından Bakanlar Kurulu'na sunuldu. Önümüzdeki hafta da bu konu Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılacak. Çok sayıda reform niteliğindeki adım, bu yasa tasarısıyla birlikte de atılacak.

3 KIRMIZI ÇİZGİ:
Türkiye'nin Suriye'de yapmakta olduğu operasyonun 3 temel kırmızı çizgisi var. Türkiye kendi şehirlerini, kendi sınırlarını Suriye'den kaynaklanan terör örgütlerinden korumak durumundan ve mecburiyetindedir. Kilis'e atılan roketleri gördünüz. Türkiye, Suriye'nin toprak bütünlüğünden yanadır. Biz orada yaşayan Kürt kardeşlerimizin varlığına karşı değiliz ama PYD/YPG örgütünün oranın bütününde hâkimiyet iddiasıyla orada oluşturacağı bir koridorun, Suriye'nin aynen Irak gibi bölünmesi anlamına geleceğini biliyoruz. Buna Türkiye'nin müdahale edeceğiz açıktır.

YEREL UNSURLAR ÖN PLANDA OLMALI:
Rakka ve Musul operasyonlarıyla ilgili olarak da Türkiye'nin tavrı nettir. Buradaki ılımlı muhalefetin unsurları Rakka ve Musul'daki operasyonların esasını teşkil etsin ve bu operasyonlar, uluslararası koalisyonun kontrolünde yapılsın. Özellikle PYD ve YPG güçlerinin her iki operasyonda da bulunmaması Türkiye için önemlidir.

SURİYE'DE KARARLILIĞIMIZ SÜRÜYOR
Türkiye, ısrarla YPG güçlerinin Fırat'ın doğusuna çekilmesiyle ilgili taleplerini tekrarlamıştır. Bunun sonucunda sonuç almakta olduğumuzu görüyoruz. Menbiç'te YPG güçlerinin önemli bir kısmının Fırat'ın doğusuna doğru çekilmekte olduğunu, Menbiç'i boşaltmakta olduğunu görüyoruz. Biz bu bölgenin tamamen terör örgütlerinden temizlenmesiyle ilgili kararlılığımızı sürdürüyoruz. Bu operasyon başarıya ulaştıkça halkın yeniden bu bölgeye dönmekte olduğunu Cerablus örneğinde görüyoruz. Ümit ederiz ki bu bölgede bütün terör örgütleri temizlenir ve oranın yaşayan halkları yeniden gelirler kendi şehirlerinde oturmaya devam ederler.

'SÖYLENTİLERLE HAREKET EDİLEMEZ'
Kurtulmuş, FETÖ'cülerin kendi aralarında mesajlaştığı ByLock sisteminde bazı AK Partili vekillerin de yer aldığı iddiaları üzerine ise Kurtulmuş, "Söylentilerle hareket edilemez. ByLock'la ilgili soruşturma ciddi olarak devam eden bir soruşturmadır. Bu söylentiler üzerinden AK Parti'yi, AK Partili siyasetçileri töhmet altında bırakacak sözlerin de ortalıkta dolaşmasının doğru olmadığı kanaatindeyim" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Uyanık olmalıyız’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN