Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakan : Türkiye 2. sıraya yerleşti

Uluslararası Ajansı İcra Direktörü Fatih Birol'un sunacağı Türkiye raporu lansmanında konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı , "Türkiye enerji büyümesini rekor düzeye taşıyarak 2'nci sıraya yerleşti" dedi. Türkiye'nin özellikle gaz konusundaki bağımlılığı açısından önümüzdeki süreçte çok önemli yatırımlara imza atılacağına dikkat çeken Bakan Albayrak, "Bu adımlardan bir tanesi 18 katrilyonluk 21 firmanın yapacağı iletim yatırımları" dedi.

Giriş Tarihi: 30.9.2016 15:07 Güncelleme Tarihi: 30.9.2016 17:19
Bakan Berat Albayrak: Türkiye 2. sıraya yerleşti

ve Tabii Kaynaklar Bakanı , Başbakanlık Dolmabahçe Ofisi'ndeki Uluslararası Enerji Ajansı'nın Türkiye Raporu Lansmanı'nda, enerjinin gelecek 10 yılda birçok yeni gelişmeye açık olacağını söyledi. Bakan Albayrak, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin enerji büyümesini rekor düzeye taşıyarak 2'nci sıraya yerleştiğini söyledi. Albayrak konuşmasının bu bölümünde, "Türkiye özellikle gaz konusunda bağımlılık açısından önümüzdeki süreçte çok önemli yatırımlara imza atacak. Dünyada enerji alanında büyümede 2. olan bir ülkeden bahsediyorsanız daha iyi olmak zorundasınız. Bu adımlardan bir tanesi 18 katrilyonluk 21 firmanın yapacağı iletim yatırımları" dedi.

"HEDEF, 5 YILDA DOĞALGAZ KONUSUNDA ALTYAPI İYİLEŞTİRİLMESİ"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Türkiye'nin doğalgaz altyapısını iyileştirmek için çalışmalarının devam edeceğini belirterek, "Hedefimiz 2019-2020 sürecinde, önümüzdeki 5 yılda doğalgaz konusunda altyapı iyileştirilmesi. Bunun yanında uluslararası müzakereleri yürüttüğümüz alternatif pazarlar geliştirmek için müzakerelerimiz çok dinamik şekilde devam ediyor" dedi.

"YIL BAŞINDAN İTİBAREN ÖNEMLİ ADIMLAR ATILACAK"

Yıl başından itibaren doğalgaz depolama konusunda neticelerin görülmeye başlanacağını anlatan Albayrak, şöyle devam etti:
"Hedefimiz 2019-2020 sürecinde, önümüzdeki 5 yılda doğalgaz konusunda altyapı iyileştirilmesi. Bunun yanında uluslararası müzakereleri yürüttüğümüz alternatif pazarlar geliştirmek için müzakerelerimiz çok dinamik şekilde devam ediyor. Çok yoğun çalışmaya devam edeceğiz. Altyapı çok önemli. Türkiye uzun yıllar altyapı noktasında mevcut ihtiyaçları karşılama açısından yatırımlarını hayata geçirmekte zorlanmış bir ülke. İktidarımız döneminde, hükümetimiz döneminde sadece bunu karşılama yönünde değil büyümeyi de aynı şekilde destekleme yönünde altyapı yatırımlarına imza attık. Yeterli mi değil."

TÜRKİYE 2. SIRADA

Enerji noktasında Çin'den sonra en hızlı büyüyen ikinci ülkeyseniz, çok daha iyi ve verimlisini yapmak zorundasınız. Özellikle elektrik üretim ve dağıtımı konusunda, mevcut kurulu güç tesisatları noktasında, iyileştirme, kamu ve özel noktasında önemli adımlar attık, atacağız. Tüm bu çerçevede enerjiyi ithal ettiğimiz bir ülkede her bir dolar, sent ve lira ne kadar kıymetli olduğu gerçeğinden hareketle bizim için büyük bir önem arz ediyor."

"Türkiye enerji büyümesini rekor düzeye taşıyarak 2'nci sıraya yerleşti"

RÜZGAR VE GÜNEŞTE ÖNEMLİ POTANSİYEL

Bakan Albayrak, yer altı ve maden zenginliklerinin enerji sektörüne çok daha verimli şekilde kazandırılması yönünde de adımlar atılacağını vurgulayarak, "Son yıllardaki arama çalışmaları çerçevesinde, sahip olduğumuz rezervler, özellikle yerel kömür konusunda yerli ve yeni stratejimiz çerçevesinde yeni teknolojilerle temiz teknolojiye entegre olmak koşuluyla daha yoğun şekilde çalışacağız ve projeleri hayata geçireceğiz. Çevresellikten taviz veremeyiz ama kimse Türkiye'den yerli kaynaklarını bir kenara koymasını beklemesin." ifadelerini kullandı.

"Güneş ve rüzgarda önemli bir potansiyele sahip"

YERLİ KÖMÜR VE RÜZGARLA İLGİLİ İLK ADIMLAR ATILIYOR

Türkiye'nin enerjide kurulu gücü çeşitlendirme hedefiyle yerli kaynakların yanı sıra yenilenebilir kaynaklara da yeni bir pencere açacağını dile getiren Albayrak, "Yenilenebilirin güneş ve rüzgar ayağıyla ilgili önemli adımlar atacağız. Yıl başından bugüne kadar çok yoğun bir mesai ortaya koyarak yıl sonu hedefimizi tutturmak için çok başarılı şekilde çalışmalar ortaya koyuldu. Ekim ayında hem güneş hem de yerli kömürle ilgili, takip eden aydan sonra da rüzgarla ilgili ilk adımları atacağız. Hakikaten Türkiye güneş ve rüzgarda çok önemli bir potansiyel ve kapasiteye sahip." dedi.

"Türkiye enerjiye aç bir ülke"

BUNUN BİLİNCİYLE HAREKET EDECEĞİZ

Hem ülke hem bölge ekonomisinde maliyet avantajı kazanabilmek için tamamen liberal politikalar içerisinde olunacağını vurgulayan Albayrak, "Liberal politikalar içerisinde kamunun her şeye burnunu sokan her şeye karışan değil, piyasayı düzenleyen, piyasada yatırımcının, özel sektörün önünü açan, tabi ki regüle eden çerçevede olmak koşuluyla rolünü daha fazla oynamak zorundayız. Bunun bilinciyle hareket ederek adımlarımızı atacağız." değerlendirmesinde bulundu.

"Gazda yeni bir dönem"

SON TAVSİYEMİZ UZUN DÖNEM AJANDA

Türkiye'nin uzun vadeli bir enerji ajandası olması gerektiğinin de altını çizen Bakan Albayrak, Fransa'da düzenlenen COP21 iklim zirvesinin önemine değinerek, karbon emisyonuyla ilgili adımların uzun yıllardır Türkiye tarafından desteklendiğini hatırlattı.

"Son tavsiyemiz uzun dönem ajanda"

PARİSTE İMZALANAN MUTABAKAT

Albayrak, gelişmiş ve gelişmekte olan ülke sınıflarının doğru bir şekilde ayrılması gerektiğine dikkati çekerek şunları kaydetti:

"Türkiye'yle ilgili özel durumun altını bir kez daha çizmek istiyorum. Paris'te imzalanan, mutabakata varılan son noktadan sonra 2001, 2009, 2011 gibi Paris'ten önceki süreçteki Türkiye'nin statüsünün devamı çok önemli. Çünkü Türkiye gelişmekte olan bir ülke. Dolayısıyla gelişmiş ve gelişmekte olan ülke sınıfının doğru bir şekilde ayrılarak Türkiye'nin hakettiği gibi bu yeni süreçten faydalanması elzem. Aksi hem adaletsizlik hem haksızlık olur. Bunun için Paris öncesi devlet başkanları düzeyinde hem Fransa, hem Almanya'yla yapılan görüşmeler neticesinde Türkiye'nin sözlü özel durumunun altı bir kez daha çizildi. Her ne kadar Paris sonrası bu süreç zikredilmese de bu sürecin devamında Türkiye'nin özel durumunun devamı Türkiye'yi gelişmiş bir ülke gibi yükümlülük altına finansal yükümlülük altına sokulması hakikaten çok ama çok yanlış olur."

"Mevcut yatırımları en son ve temiz teknolojilerle desteklemeye devam edeceğiz"

"TANAP'TA ÇALIŞMALAR ARALIKSIZ SÜRÜYOR" BAKAN ALBAYRAK'TAN MOODY'S' NET CEVAP!

ENERJİ BAKANI BERAT ALBAYRAK'TAN MÜJDE

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan Berat Albayrak: Türkiye 2. sıraya yerleşti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN