Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Açlıktan ölsek bile ülkemizi satmayız

Emekli albayın İngilizlerin Kürt aşiretlerine para vererek ikinci kalkışmaya teşvik ettiği iddiasına tepki yağdı. 50 aşiret temsilcisi Ankara’da eski Meclis önünde toplanıp açıklama yaptı: Mesnetsiz ve ahlaksız bir iddiadır

Giriş Tarihi: 1.10.2016
Açlıktan ölsek bile ülkemizi satmayız

Geçtiğimiz günlerde emekli Albay Hasan Atilla Uğur'un Kürt aşiretlerini hedef göstererek, 15 Temmuz'un ikinci dalgasının Kürt şehirlerinde yapılacak kalkışmayla gerçekleşeceği ve İngilizlerin Kürt aşiretlerine para verdiği iddialarına aşiretler Ankara'dan cevap verdi. Doğu ve Güneydoğu'dan gelen 50 aşiret lideri ve aile büyüğü milletin ve devletin yanında olduklarını söyleyerek, "Kürtler Cumhurbaşkanının etrafında olduğunu göstermiştir" dedi. Eski TBMM önünde toplanan 50 aşiret temsilcisi ve aile büyüğü Uğur'un sözlerine tepkilerini Türkçe ve Kürtçe olarak dilde gösterdi. Aşiret temsilcileri adına açıklama yapan Savcı Sayan şunları söyledi:

MESNETSİZ İDDİALAR:
Biz milletimizin ve devletimizin yanındayız. 15 Temmuz 'yi işgal girişiminde, 'nin her yerinde olduğu gibi Doğu ve Güneydoğu'daki bütün il ve ilçelerde milyonlar sokağa dökülmüş, ülkesine, bayrağına, siyasi iradesine ve geleceğine sahip çıkmıştır. Bu birlik ve beraberlik ruhu, ülkemizin ve milletimizin dış ve iç düşmanlarını rahatsız etmiş olacak ki, malum terör odaklarının yeni bir kara propaganda hedefine konulmuştur. Bu akıldışı, edepsiz, ahlaksız, mesnetsiz iddialar Kürt toplumunun sosyolojik gerçeği olan aşiretleri de zan altında bırakmıştır. Bizler Kürt aşiret ve ailelerinin üyeleri olarak, geçmişte de benzerlerine çok rastladığımız maksatlı ve iğrenç bir zihniyetin, Kürt toplumunu tahrik ve tezyif edici mesnetsiz iddialarını katiyen reddediyor ve bunu dillendirenleri şiddetle kınıyoruz.

TERÖR ÖRGÜTLERİNİN KARŞISINDA YIZ:
Aşiretler Kürt toplumunun bir gerçeğidir ve modern çağa göre değişmekte, Kürt toplumunun temelini teşkil etmektedir. Kürtler bu ülkenin ötekileri değil, asli kurucu unsurudur. Kürtler nasıl ki 1924'ten sonra devlete egemen olan darbeci ve tek tipçi rejim tarafından ötekileştirildiyse, mağdur edildiyse bugün de üst akıl tarafından oluşturulmak istenen algı operasyonlarına alet edilmektedir. Açıklama, Van'ın Gevaş ilçesi Belediye Başkanı Sinan Hakan tarafından Kürtçe olarak da okundu. Malatya'nın en büyük aşiretlerinden Drejan üyesi Nevzat Öztürk ise Kürt aşiretlerine yönelik iftiraları kabul etmediklerini belirterek, "Kürt aşiretleri olarak 1071'den bu tarafa devletimizin yanındayız. Bu ülkeyi hep beraber inşa etmişiz" dedi.

SOKAĞA ANCAK FETÖ'YE KARŞI ÇIKARIZ
Güneydoğu'daki diğer aşiret temsilcileri de yaptıkları açıklamalarla 'ikinci darbe girişimi' iddiasına isyan etti:
Şanlıurfa İzol Aşireti'nden Hamit İzol: Aşiretler satılık değil. Şerefli olan hiçbir Kürt kendini parayla satmaz. Aşiret mensubu acından ölse ülkesini satmaz. Bir tek var ve Türkiye hepimizindir, hepimize yeter. Kürtlerin ve Türklerin uyanık olması lazım.
Buruki Aşireti'nden eski Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Zahir Kandaşoğlu: Kürtler parayla satın alınacak insanlar değildir. Bölgede böyle satılık aşiret yok. Bu açıklama hangi maksatla yapılmış? Kürtlerin üzerinde oyunlar oynanmaya çalışılıyor.
Milli Aşireti Lideri Faysal Çeliktaş: Böyle bir saçmalık mı olur? Aşiret reislerimiz hiçbir zaman kâfirlerle bir olmamışlardır. İslamiyet'in yanında yer almıştır, olmaya da devam edecektir.
Ertoşi Aşiretlerinden Gevdan Aşireti Temsilcisi Rasim Aslan, Ezdinan Aşireti Lideri Mehmet Salih Özbek, Mehmet Piran Aşireti Lideri Çetin Can ve Alan Aşireti Lideri Abdurrahman Şeylan da ortak bir açıklama yayımlayarak "Sokağa ancak FETÖ'ye karşı çıkarız" mesajını verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Açlıktan ölsek bile ülkemizi satmayız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN