Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Alman medyasında 'Erdoğan Bankamızı alacak' paniği

'da yayın yapan Bild Gazetesi, Türkiye'nin Deutsche Bank'ı satın alabilme ihtimalini düşünüyor..

Giriş Tarihi: 2.10.2016 11:41 Güncelleme Tarihi: 2.10.2016 11:49
Alman medyasında 'Erdoğan Bankamızı alacak' paniği

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başdanışmanı Yiğit Bulut'un, "Deutsche Bank'ın satın alınması düşünülebilir" şeklinde attığı tweet 'da günün konusu oldu. Bulut, sermaye sıkıntısı çeken ve bir kurtarma paketine ihtiyaç duyup duymadığı tartışılan Deutsche Bank'ı, Ulusal Varlık Fonu ve Türk bankalarının alabileceğini söylemişti.

"ALMANYA'YI 'ALIRLAR MI Kİ?' KORKUSU SARDI"

Bu tweet, başta olmak üzere dünya basınında geniş yankı buldu. Alman Bild gazetesi, "Erdoğan gözünü Deutsche Bank'a dikti" başlığı ile duyurduğu haberinde, "Alın talimatı verebilir mi?" diye sordu. Bild Gazetesi'nin Türkler Deutsche Bank'ı alacak korkusu gazeteye böyle yansıdı:

"TÜRK BANKALARI UĞRAŞMAZ"

Nomura Stratejisti Tim Ash ise, Türk bankalarının bu aşamada Deutsche Bank'ın bilançosundaki problemlerle uğraşmak istemeyeceğini ifade etti.

Ash, "Bulut, Moody's indiriminden sonra Batı'nın da kendi problemleri olduğuna vurgu yapmak istedi. Türkiye'nin, Merkel'in yardımına koşması ve Deutsche Bank'ı kurtarması fikri, çok hoş geliyor" diye konuştu.

FON YÖNETİCİLERİNİN YORUMU

Öte yandan 2008 küresel krizinin tetikleyicisi olan Lehman'ın çöküşü ile Deutsche Bank'ın durumu da kıyaslanıyor. Hedge fon yöneticileri, "Herkes aşırı duyarlı. Lehman, çıkışa yönelen müşterilerine ve karşı taraflara ödeme yapabilecek düzeyde yeterli nakit ve likit varlıklara sahip değildi. Deutsche daha iyi durumda ancak yatırımcılar, müşteriler ve mudilerin güveni kaybolursa, hiçbir likidite miktarı yeterli olmayabilir" uyarısında bulunuyor..

HİSSELERİ ÇÖP OLUYOR

'nın en büyük iki bankası Deutsche Bank ve Commerzbank bir süredir iflasa doğru sürükleniyor. Her iki bankanın hisseleri çöp seviyesine gerileyerek hamburger fiyatına kadar düştü. Avrupa Birliği bu iki bankayı kurtarma planları yaparken Hollandalı ING Bank da iflas kervanına katıldı. Banka binlerce çalışanını işten çıkartmaya hazırlanırken Portekiz ve İspanya bankalarında da tehlike çanları çalıyor..

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alman medyasında 'Erdoğan Bankamızı alacak' paniği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN