Türkiye'nin en iyi haber sitesi

DEAŞ’A bomba yağdı

Fırat Kalkanı Harekâtı’nın başladığı 24 Ağustos’tan bu yana geçen 40 günde, muhalif unsurlarca Suriye’de yaklaşık 960 kilometrekarelik alanda kontrol sağlandı. Operasyonda bin 657 hedefe 6 bin 319 atış yapıldı

Giriş Tarihi: 3.10.2016
DEAŞ’A bomba yağdı

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, DEAŞ başta olmak üzere terör örgütlerinin yarattığı tehdidi bertaraf ederek hudut güvenliğini artırmak ve koalisyon güçlerine destek vermek amacıyla başlatılan Fırat Kalkanı Harekâtı'nın, Türkiye'nin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları ve BM Sözleşmesinin 51'inci maddesinde yer alan meşru müdafaa hakkı ile BM'nin DEAŞ'la mücadeleye yönelik kararları çerçevesinde sürdürüldüğü belirtildi.

2 MUHALİF ŞEHİT OLDU
Açıklamaya göre önceki gün, Azaz-Rai sektöründe muhalif unsurlardan oluşan üç özel görev kuvvet grubunca, karadan ve havadan sağlanan yoğun desteği ile Rai güneyindeki Uvayşiyah, Tall Atiyah, Cubban ve El Eyyübiyah'da kontrol sağlandı. Gün içinde yaşanan çatışmalarda 2 muhalif şehit oldu, 8'i yaralandı. Keşif ve gözetleme vasıtaları ile tespit edilen 79 DEAŞ terör örgütü hedefine, destek vasıtaları tarafından 202 adet Fırtına obüsü, 55 adet çok namlulu roket atar ve 24 adet tank atışı yapıldı. Atışlar sonucunda çok sayıda DEAŞ teröristlerine ait silah mevzileri, küçük silahlı gruplar, 3 silah yüklü pikap tipi araç, 4 Katyuşa tahkimli mevzi, 9 çadır tipi barınma alanı, iki karargah binası , hedefler tam isabetle imha edildi. Böylece, harekatın başlangıcından bu yana Fırtına obüsü, çok namlulu roket atar ve havanla yapılan atış sayısı 6 bin 319, ateş altına alınan hedef sayısı bin 657 oldu. Muhalif unsurlarca, harekatın başlangıcından dün sabah saat 07.00'ye kadar, 111 meskun mahalde yaklaşık 960 kilometrekarelik alanda kontrol sağlandı. DEAŞ terör örgütünden temizlenen bölgelerde harekatın başından bugüne kadar muhaliflere destek sağlayan patlayıcı madde tespit ve imha timleri tarafından 28 mayın ve 993 el yapımı patlayıc��, kontrollü olarak etkisiz hale getirildi. Açıklamada Türkmen Barı, Aktarin, Ghaytun ve Kuaybah'da bulunan 7 hedefe 8 bomba atıldı, 7 bina imha edildi, 4 militan öldürüldü. Koalisyon saldırısında ise Güzel Mezra ve Suran bölgelerinde 5 militan etkisiz hale getirildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
DEAŞ’A bomba yağdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN