Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sala gazilerine ‘özür’ tavsiyesi

15 Temmuz sinde sala okurken saldırıya uğrayan din görevlileri ile buluşan Diyanet İşleri Başkanı: Mahkemede bu kişilerden, dilemelerini isteyin. Milletten, Diyanet’ten ve Rabbimiz’den özür dilesinler

Giriş Tarihi: 3.10.2016
Sala gazilerine ‘özür’ tavsiyesi

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında camilerde sala okurken saldırıya uğrayan din görevlileri ile buluştu. Görmez, din görevlilerine, davacı oldukları kişilere mahkeme önünde ve özür çağrısında bulunmalarını tavsiye etti. Başkan Mehmet Görmez, Camiler ve Din Görevlileri Haftası dolayısıyla, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında camilerde sala okudukları sırada çeşitli saldırıların hedefi olan din görevlileri ile Türkiye Diyanet Vakfı Konferans Salonu'nda bir araya geldi.

'GÖREVİMİZ İMAN VAZİFESİYDİ'
Toplantıda konuşan Görmez, 15 Temmuz'un sıradan bir darbe hareketi olmadığına dikkati çekerek, "Bir işgal girişimiydi. olarak Bu işgal teşebbüsünde Diyanet İşleri Başkanlığı'nın üzerine düşeni yapması bir iman vazifesiydi. Bizim vazifemiz sadece namaz kıldırmak, camileri yönetmek değil, aynı zamanda milletimizin zor günlerinde onların yanında yer almak, milletin hukuku için seferber olmak. Tıpkı Kurtuluş Savaşımızda olduğu gibi bu bizim asli vazifemizdir" dedi. Görmez, 15 Temmuz si bir kriz masası oluşturduklarını ve ilk akla gelenin "salatu salam" olduğunu aktardı. "Salat"ın Arapça "rahmet", "salam"ın da "barış" anlamına geldiğini ifade eden Görmez, "Rahmet ve barış şiddeti, savaşı, darbeyi yendi. Sala sesleri uçakların sesine galip geldi" ifadelerini kullandı.

'MAHKEMEDE AF DİLESİNLER'
Mehmet Görmez şöyle devam etti: "En ücra köşedeki arkadaşımız da o görevi yerine getirirken, tarihe altın harflerle yazılacaktır. O gece bu vazifeyi yerine getirirken herhangi bir darba uğrayan arkadaşlara 'sala gazisi' adını verdim ve 'Onları ödüllendirelim' dedim. Bu görevlilerimizle bir araya gelmek istedim. Maruz kaldığınız olayların hukuki boyutunda Diyanet İşleri, üzerine düşen her türlü görevi yapmaya hazır. Size tavsiyem davacı olduğunuz kişilerden, mahkeme önünde af dilemelerini isteyin. Ben yerinizde olsam 'Bir şartla affederim' derim. Bir, bu milletten özür dileyecek. İki, Diyanet İşleri Teşkilatı'ndan özür dileyecek. Üç, Rabbimizden af dileyecek. Efendimizden özür dileyecek. Kişisel bir dava ise mahkemelerde bu çağrıda bulunun. Size yakışan da budur."

'AKLIM ÇOCUKLARIM VE CAMİDEYDİ'
Toplantıda, 15 Temmuz gecesi camilerde sala okuyan din görevlileri de o gece yaşadıklarını anlattı. Sala okuduğu sırada palayla yaralanan Fatih Mihrişah Hacıkadın Camisi İmamı Adem Tunoğlu, şunları aktardı: "Saldırgan elinde bir palayla geldi ve 'Bu kapılar neden kapalı?' dedi. Biz de 'Kapılar .' dedik. Ben durumu anlamaya ve şahsı tanımaya gayret ettim. 'Bundan sonra isteyen istediği gibi konuşacak. Herkes istediği gibi davranacak. Sizin devriniz bitti' diye karşılık verdi. Dışarı çıktım. Kapının kapalı olmadığını gösterdim. Niyetim onu ikna etmekti. 'Bak açık' dedim. O sırada palayı salladı. Beni ve yanımdaki polis arkadaşı yaraladı. Aklım çocuklarım ve camideydi. Kendi yarama kısa bir müdahaleden sonra hemen camiye koştum."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sala gazilerine ‘özür’ tavsiyesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN