Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"FETÖ Dicle Üniversitesi'ni eğitim üssü olarak kullanmış"

Giriş Tarihi: 4.10.2016 15:17
FETÖ Dicle Üniversitesi'ni eğitim üssü olarak kullanmış

Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gül, FETÖ'nün üniversitedeki yapılanmasına yönelik soruşturmaya ilişkin, "Dicle Üniversitesi eğitim üssü gibi kullanılmış, gelen hızlı bir şekilde doçent olmuş gitmiş." dedi.

Dicle Üniversitesi (DÜ) Rektörü Prof. Dr. Talip Gül, düzenlediği basın toplantısında, Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) yönelik soruşturmakapsamında üniversitede görev yapan 144 kişinin açığa alındığını, bunlardan 36'sının tutuklandığını söyledi.

Rektörlük görevine atandıktan sonra önceliklerinin FETÖ ve uzantılarının üniversiteden temizlenmesini olduğunu belirten Gül, yaptıkları inceleme ve soruşturmalarda, kimsenin haksız yere mağdur edilmemesi için büyük bir hassasiyet gösterdiklerini vurguladı.

Soruşturma sürecinde medya yoluyla DÜ ile ilgili açıklama yapanlardan, yazılı olarak veya bizzat gelerek komisyona bilgi vermelerini talep ettiklerini dile getiren Gül, FETÖ'nün geçmişte üniversitede kadrolaştığını bildiklerini kaydetti.

"SAMİMİ BİR SORUŞTURMA SÜRDÜRÜLÜYOR"

Prof. Dr. Gül, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Geriye kalan bir kısmı istifa etti. Tatile gidenler gelmedi, yurt dışı görevlendirmesine gidenler dönmedi. Dicle Üniversitesinden sadece Malatya İnönü Üniversitesine son 2 yılda 36 kişi gitmiş. Dolaysıyla gelenlerin hepsi burada kalmamış. Şu an çok ciddi ve samimi bir soruşturma sürdürülüyor. Hiçbir üniversitede mektup yazılıp da 'FETÖ'cü var mı, yok mu' diye çalışma yapılmadı. Biz bunu yapıyoruz. Burası eğitim üssü gibi kullanılmış gelen hızlı bir şekilde doçent olmuş, gitmiş."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"FETÖ Dicle Üniversitesi'ni eğitim üssü olarak kullanmış"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN