İslam dünyası işbirliği yapmalı

ve ’ın kasıtlıca hedef alındığına işaret eden Erdoğan, “İslam dünyasına karşı alçakça gelişmeler yaşanıyor” dedi

Giriş Tarihi: 4.10.2016
İslam dünyası işbirliği yapmalı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Dubai merkezli Rotana Televizyonu'na konuştu:

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'a 11 Eylül saldırılarından dolayı dava açılmasına imkân tanıyan "Terörizmin Sponsorlarına Karşı Adalet Yasası"nın değerlendirilmesi için Suudi Arabistan'la hukuki açıdan işbirliği yapacaklarını söyledi. Erdoğan, "İslam dünyası aleyhinde alçakça gelişmeler yaşanıyor. ve Suudi Arabistan hedef alınıyor. Irak, Tunus, Suriye, Libya, Pakistan ve Afganistan'da yaşananlar birbirinden ayrı gelişmeler olarak görülemez. Tüm tuzak ve planların İslam dünyasına yöneltildiğini görüyoruz. Dolayısıyla İslam dünyası ülkeleri birbiriyle işbirliği ve dayanışma içinde olmalıdır" dedi. Erdoğan Dubai merkezli Rotana Televizyonu'na şu değerlendirmeleri yaptı: "Fırat Kalkanı operasyonunun ardından 30 ile 40 bin kişi Cerablus'a geri döndü. Suriye'nin kuzeyinde uçuşa yasak, güvenli bir bölge oluşturulması ve halkın geri dönebilmesi için 5 bin kilometre karelik alanın terörden arındırılmasını hedefliyoruz."

FETÖ'CÜLER KANSER HÜCRESİ
FETÖ ile ilgili soruları da yanıtlayan Erdoğan, "Bu yapıya bağlı kişileri tanıyorduk ancak hain olduklarını bilmiyorduk" dedi. Erdoğan, FETÖ'nün dini cemaat olarak nitelendirilmesinin mümkün olmadığını, terör örgütü olduğunu vurguladı. Erdoğan, FETÖ'ye "kanser hücresi" gibi muamele ettiklerini belirterek, "Devletin bekası için kamu kurum ve kuruluşlarından ihraç ediyoruz" ifadesini kullandı.

ANKARA - KAHİRE İLİŞKİLERİ
Ankara ile Kahire arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesinin, eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin ve tüm darbe karşıtlarının serbest bırakılmasına bağlı olduğunu belirten Erdoğan, "Bu isimlerin serbest bırakılması durumunda ilişkilerin normalleştirilmesi süreci başlatılabilir" diye konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Mısır arasındaki güçlü tarihi bağların olduğuna dikkati çekerek, Mısır ile ticari ilişkilerin geliştirilmesinin çok faydalı olacağını bildirdi. Erdoğan, "Ancak şahsım düzeyinde bir temasın olmasını kabul etmiyorum. Bunu ahlaki bulmuyorum" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İslam dünyası işbirliği yapmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN