Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bugüne kadar neredeydin?

Irak’taki ABD, İngiliz, Fransız ve Alman varlığından rahatsızlık duymayan Irak, Türkiye’ye “işgalci” dedi. Ankara, Büyükelçi Hişam Ali Ekber’i Dışişleri’ne çağırarak Türkiye’nin tepkisini iletti

Giriş Tarihi: 6.10.2016
Bugüne kadar neredeydin?
Irak Meclisi'nde, Türkiye'nin Irak'taki askeri varlığının sona erdirilmesine yönelik alınan karar sonrası Ankara- Bağdat hattı yeniden gerildi. ABD, Alman, İngiliz ve Fransız askerlerinin de bulunduğu Irak'ta sadece Türkiye aleyhine karar alınması Ankara'nın tepkisini çekti. Türkiye'ye ağır suçlamaların bulunduğu Irak Meclisi'ndeki karar üzerine, Dışişleri Bakanlığı kararı kınamış ve şiddetle protesto ettiğini duyurmuştu. Ayrıca Irak'ın Ankara Büyükelçisi Hişam Ali Ekber İbrahim el-Alevi de önceki akşam Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak Türkiye'nin tepkisi iletildi.

"ŞİMDİYE KADAR NEREDEYDİN"
Irak Meclisi'ndeki kararı değerlendiren Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş da Bağdat yönetimine "Bugüne kadar neredeydin" sözleriyle tepki gösterdi. İstanbul'da Yeşilay Danışmanlık Merkezi'nin (YEDAM) Cerrahpaşa'daki hizmet binasının açılışına katılan Kurtulmuş, "Musul DEAŞ tarafından bir günde işgal edildiğinde Irak merkezi hükümeti neredeydi? Yine birçok Irak şehri bir günde işgal edildiğinde Rakka'dan Musul'a kadar, uluslararası camia neredeydi?" dedi.

"KARAR MEZHEPSEL VE SİYASİ"
Irak'taki Kürt ve Türkmen milletvekilleri, Irak Parlamentosu'nun Türkiye'nin ülkedeki varlığını sona erdirmesine ilişkin dün yayımladığı bildirinin tamamen siyasi, mezhepsel ve kasıtlı bir karar olduğu şeklinde yorumluyor. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Milletvekili Renas Cano, Türkiye'nın Irak'taki varlığının sona erdirilmesine ilişkin dün yayımlanan bildirinin ulusal değil tamamen mezhepsel ve siyasi olduğunu ifade etti. Cano, "Irak'ın kentleri içerinde PKK'lılar varken, kimse çıkıp egemenlik ve bağımsızlıktan nedense söz etmiyor" dedi.

"İYİ NİYETLİ DEĞİLER"
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Irak Temsilciler Meclisi'nin Türk askerleriyle ilgili küstah kararı ve Tezkereyle ilgili açıklamalarını, "iyi niyetli bulmadıklarını" belirtti. "Biz iç siyasetten kaynaklanan bu tür kararların geçici olacağını düşünüyoruz ve bu düşüncelerimizi Bakanlığıma davet ettiğimiz Irak'ın Ankara Büyükelçisiyle de paylaştık" diyen Çavuşoğlu, "2007'den bu yana her yıl bu tezkere yenileniyor. Bunun amacı, Irak'ta konuşlanan ve ülkemize terör saldırılarını artıran PKK'ya yönelikti ama bu son tezkerede DEAŞ da dahil edildi. Çünkü Irak'taki DEAŞ mevcudiyeti de doğrudan Türkiye'ye tehdit oluşturmaktadır. Biz isteriz ki Irak istikrarını ve güvenliğini tesis etsin ve bu tür terör örgütlerini ülkesinde barındıramasın. Irak'ta istikrar ve güçlü bir yönetim olsaydı DEAŞ gibi bir terör örgütü küçük bir grupla Musul ve Irak'ın diğer toprakları diğer bölgedeki topraklarını işgal edemezdi" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bugüne kadar neredeydin?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN