Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çavuşoğlu: Herkesten daha fazla savunduk

Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu, 'taki Türk askerinin varlığıyla ilgili Irak hükümetinin açıklamalarını değerlendirdi. Çavuşoğlu, "Irak'ın bölünmez bütünlüğünü, toprak bütünlüğünü herkesten daha fazla savunageldik, bundan sonra da savunacağız" dedi.

Giriş Tarihi: 6.10.2016 20:20
Çavuşoğlu: Herkesten daha fazla savunduk

Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu, İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni ile ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu, 'taki Türk askerinin varlığıyla ilgili Irak hükümetinin açıklamarını değerlendirdi.

''BUNDAN SONRA DA SAVUNACAĞIZ''

Çavuşoğlu, "Bunu ciddi bir sorun görmüyoruz ve bu sorunu da aşacağımıza inanıyoruz, yeter ki Irak iç siyasi kaygılardan arınsın ve bu konuda nasıl iş birliği yapacağız, bunu değerlendirelim. Bizim orada PKK'ya karşı yaptığımız operasyonlarda amaç tamamen 'ye yönelik tehditleri ortadan kaldırmaktır. Aynı şekilde DAEŞ'ten de ciddi tehdit gelmektedir. Kampımıza da saldırılar geldi. Ve bugüne kadar sadece o kamptan 750 civarındaki DAEŞ'li teröristi de etkisiz hale getirdiğimizi daha önce de açıklamıştık. Ama biz her zaman vurguluyoruz, tüm bu faaliyetlerimizi sürdürürken, uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarımızı kullanıyoruz. Irak'ın bölünmez bütünlüğünü, toprak bütünlüğünü herkesten daha fazla savunageldik, bundan sonra da savunacağız. Kardeş Irak'ın İstikrarı, güvenliği bizim için çok önemlidir. Meclis'ten çıkan açıklama ya da karar neyse Irak halkının tamamını temsil etmiyor diye demiştim, sonradan gelen açıklamalar da zaten benim dünkü söylediğimi teyit etmiştir. Ama biz burada bir çözüm için varız. Kesinlikle Irak'ta kısır döngüye de girmek istemeyiz. İnşallah Irak Yönetimi de bu anlayışa en kısa zamanda döner" ifadelerini kullandı.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çavuşoğlu: Herkesten daha fazla savunduk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN