Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'tan bir skandal kararı daha!

 devlet televizyonunda bugün yayımlanan açıklamada, Irak Dışişleri Bakanlığı Türk askerlerinin varlığını "ihlal" olarak niteledi ve BM Güvenlik Konseyi'ni acil toplantıya çağırdı.

Giriş Tarihi: 6.10.2016 13:03
Irak'tan bir skandal Türkiye kararı daha!

Meclisi önceki gün aldığı kararda Başika'daki Türk askerini "işgalci güçler" olarak tanımlamıştı. Söz konusu karar, "Türk güçlerinin ülkeden çıkarılması için Irak hükümetinin BM Güvenlik Konseyi'ne acilen başvurması, hükümetin ayrıca ülkenin egemenliğinin korunması için siyasi ve diplomatik yollara başvurması" talebini içeriyordu.

'nin Irak'taki Başika Üssü'nde Sünni Haşd el Vatani güçlerini ve Peşmerge'yi eğiten bir gücü bulunuyor. Üste 500 civarında asker olduğu tahmin edilirken, Kuzey Irak'ın değişik yerlerinde de Türk özel kuvvet, komando ve zırhlı mekanize taburu bulunuyor. Kuzey Irak dâhil Irak genelinde Türk asker sayısının 2 bin kadar olduğu tahmin ediliyor. Irak'taki askeri gücünün Bağdat yönetiminin bilgisi dahilinde konuşlandırıldığını belirtirken, Bağdat Türkiye'yi izin almadan asker sayısını artırmakla suçluyor.

IRAK’IN KÜSTAH KARARINA TÜRKİYE’DEN SERT TEPKİ ÇAVUŞOĞLU, IRAK MECLİSİ'NİN BAŞİKA KARARINI DEĞERLENDİRDİ

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Irak'tan bir skandal Türkiye kararı daha!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN