Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bize laf söylemek Bağdat’ın haddi değil

Başbakan Yıldırım, “Başika’da Yeni Zelanda’nın bile askeri varken ’ın Türk askerine takılması abes” dedi. Yıldırım net konuştu: Irak hükümeti ne söylerse söylesin, Başika’dan çıkmayacağız

Giriş Tarihi: 7.10.2016
Bize laf söylemek Bağdat’ın haddi değil
Başbakan Binali Yıldırım, 'ye "işgalci" diyen Meclisi'ne tepki gösterdi. Irak'ta 63 ülkeden askerin bulunduğunu hatırlatan Yıldırım, Türk askerinin Irak'ta olmaya devam edeceğini söyleyerek " hakkında ileri geri laf etmek Irak hükümetinin haddi değildir" dedi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) 9'uncu Ticaret ve Sanayi Şûrası'na katılan Başbakan Yıldırım şunları söyledi:

MUSUL OPERASYONU BU AY:
ABD bir faaliyet içinde ve bu ay içinde böyle bir operasyonu Irak merkezi hükümeti ve bölgedeki aşiretlerden oluşan milis gücü ile yapma amacında. Tabii ki DEAŞ'ın temizlenmesi lazım. Bizim Başika'da bulunan askeri unsurumuz uzun zamandan beri oradaki DEAŞ unsurlarının temizlenmesi için bir yandan mücadele ediyor bir yandan da bölgenin gerçek sahiplerinin eğitilmesi için bir faaliyet gösteriyor.

YENİ ZELANDA NERE IRAK NERE?:
Bu operasyonun yaklaştığı bugünlerde Irak hükümetinden anlaşılmaz bir tepki geldiğini görüyoruz. Irak'ta 63 ülkeden askeri unsur var; Yeni Zelanda'dan bile var. Yeni Zelanda nere, Irak nere? Şimdi Türkiye ile 360 kilometreden fazla sınırı olan ve 30-35 seneden beridir ülkemizin başını ağırdan PKK terör örgütünün varlığı için Irak merkezi yönetimi bugüne kadar hiçbir tedbir almazken ve 63 değişik ülkeden burada terörle DEAŞ'la mücadele adı altında askeri unsurlar bulunurken, bütün bunları kenara bırakıp Türkiye'nin varlığına takılması abesle iştigaldir. Bunun hiçbir şekilde iyi niyetle izahı yoktur.

IRAK HÜKÜMETİNİN HADDİNE DEĞİL:
Irak hükümeti ne söylerse söylesin, DEAŞ ile mücadele için bölgedeki demografik yapının zorla değiştirilmemesi için Türk varlığı orada kalmaya devam edecek. Bizim amacımız daha fazla insanlık dramının yaşanmaması, daha fazla kan akmaması ve bölgedeki oldu-bittilerin önüne geçilmesidir. Irak'ta olmayan birçok ülke orada dolaşırken tarihi derinliği ile bölgede olmuş Türkiye hakkında ileri geri laf etmek Irak hükümetinin haddi değildir.

44. GÜNDE 68 HEDEF VURULDU
Fırat Kalkanı Harekâtı'nın 44. gününde Türk Silahlı Kuvvetleri'nce keşif ve gözetleme vasıtalarıyla belirlenen 68 DEAŞ terör örgütü hedefine, 252 Fırtına obüsü, 80 çok namlulu roket atar ve 31 tank atışı yapıldı. Öte yandan Türk Hava Kuvvetleri'ne ait uçaklar tarafından, Aktarin ve Kabtan'da bulunan 8 hedefe 10 bomba atıldı ve DEAŞ terör örgütü unsurlarının silah mevzisi olarak hazırladığı 7, sorumlu düzeyde DEAŞ teröristlerinin bulunduğu 1 olmak üzere toplam 8 bina ile 1 kontrol noktası ve 1 Doçka yüklü araç imha edildi. Koalisyon güçleri tarafından, Türkmen Barı güneyinde tespit edilen DEAŞ terör örgütü unsurlarına yönelik icra edilen hava harekatı sonucunda 3 DEAŞ terör örgütü mensubu etkisiz hale getirildi.

IRAK'TAN BM'YE TÜRKİYE ŞİKâYETİ
Irak Türk askerlerinin yerel güçleri eğitim amaçlı Başika'da bulunmasından dolayı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni (BMGK) acil toplantıya çağırdı. Irak Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmet Cemal, BMGK'ya iletilen talepte TBMM'nin Irak tezkeresini uzatması konusunun da yer aldığı aktardı. Cemal, "Talepte BMGK'nın Türkiye'nin Irak'ın egemenliğini ihlali, kışkırtıcı açıklamalarla komşuluk ilişkisine saygı göstermesi ve Musul'u kurtarma operasyonu yaklaşırken uluslararası yardım çabalarını yoğunlaştırma konusu yer aldı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bize laf söylemek Bağdat’ın haddi değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN