Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ByLock’la örgüte ‘moral yalanları’

“Cezaevinde işkence görüyoruz” diyen tutuklu FETÖ’cülerin örgütte çözülmeyi önlemek adına, ByLock yazışmalarında “İçeride moraller çok yüksek” mesajları verdiği saptandı

Giriş Tarihi: 9.10.2016
ByLock’la örgüte ‘moral yalanları’

'de FETÖ'ye yönelik operasyonda ele geçirilen "ByLock" yazışmalarında, Silivri Cezaevi'nden tahliye edilen bir kişinin, örgüt üyelerine "moral vermek" amacıyla mesajlar paylaşıldığı belirlendi. İzmir merkezli 4 ilde geçen hafta düzenlenen ve 31 kişinin gözaltına alındığı, örgütün sözde "Karşıyaka eyaleti"ne yönelik 3. dalga operasyonda ele geçirilen belgelerde, "imam" olarak anılan kişinin "ByLock" üzerinden yaptığı yazışmalar ele geçirildi.

'SAYGILI MÜDÜR GİBİ'
Örgüt mensuplarının şifreli yazışma programı olarak kullandığı "ByLock"un isminin "Whatsaby" olarak ifade edildiği ve "Silivri hatıraları" başlığıyla paylaşılan mesajlarda, örgüt üyelerinin cezaevinde moralli olduğu havası verilip örgütten kopmaların önüne geçmek adına telkinde bulunuluyor.

'BARANSU İMAMI KAFALADI'
"ByLock" aracılığıyla yapılan bir aktarımda, "Çok önemli tahliller çıkıyor mazgaldan. Herkesin morali çok yüksek. Bunda en önemli faktör geride kalanlara sahip çıkılması. Yakup Saygılı paralel cezaevi müdürü gibi. İçeride büyük mücadele veriyor yönetime karşı. Savunma için bilgisayar hakkı gibi şeyleri söke söke aldılar" gibi ifadeler yer alıyor. Paylaşımlarda, "Mehmet Baransu imamı kafalamış. Pek hücrede durmuyor, sürekli mobil. Hidayet Karaca'nın yanında melek gibi bir polis var, Arif" sözleri de çekiyor. Kripto yazışma programının nasıl yüklenmesi ve kullanılmasına ilişkin de bilgiler veriliyor: "Başka bir program veya normal hat üzerinden mesajlaştığı tespit edilen arkadaşlar çok ağır bir itham olan tedbirsizlikle itham edilir. Whatsaby, cc, vpn, kakao benzeri programların uygulamaları bluetooth ile transfer edilmemeli, sd card veya Whatsaby kullanılabilir transfer için. Whatsaby kullandığımız cihaza asla Yandex benzeri harita programı kurulmamalı."

İZMİR'DEN 330 MİLYON TL 'HİMMET'
İzmir 'de 17 Mayıs'ta 73 adrese düzenlenen eşzamanlı operasyonda, örgütün "okullar ve dershaneler Türkiye sorumlusu" Fetullah Gülen'in yeğeni Mehmet Mezher Gülen, teğmen M.A.T., "Bergama emniyet imamı" Sinan Özmen, "Bergama Işık evleri imamı" Mehmet Öksüz, "Bergama diyanet imamı" Celal Döner, "Kınık ilçe imamı" Harun Yeşil de dahil 15'i tutuklanmıştı. Operasyonda ele geçirilen belgelerden, İzmir'in kuzey ilçelerinden ", burs ve himmet" adı altında bir yılda yaklaşık 330 milyon lira gelir sağlandığı, bunun yüzde 15'inin Gülen'e aktarıldığı belirlenmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ByLock’la örgüte ‘moral yalanları’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN