Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fırat Kalkanı aldırdı

Giriş Tarihi: 9.10.2016
Fırat Kalkanı nefes aldırdı

Bin kilometrekarelik alan güvenli bölge oldu. Kaynaklar, Cerablus bölgesine sığınan Suriyeli sayısının 50 binleri bulduğunu söyledi

24 Ağustos'ta başlayan Fırat Kalkanı Harekâtı'nda 45 gün geride kaldı. Türk askerinin tanklarla destek verdiği ÖSO kuvvetleri Dabık'a doğru ilerleyişini sürdürüyor. Cerablus'tan başlayan harekât ise, batıda Çobanbey yönündeki ÖSO kuvvetleriyle birleşmenin sağlanmasının ardından Mare'ye kadar uzandı. Şuana kadar bin kilometrekarelik bir alan DEAŞ terör örgütünden temizlenerek "güvenli insani bölge" haline getirildi.

İDLİB'DEN DE GELEN VAR
Özellikle Cerablus'un DEAŞ'tan temizlenmesinin ardından, sınırındaki kamplarda barınan Suriyeliler hemen kendi köylerine dönmeye başlamıştı. Bu dönüşlerin halen devam ettiği öğrenilirken, bölgenin güvenli hale gelmesinden dolayı güneyden de bölgeye göç olduğu belirtiliyor. Bölgeye sadece Türkiye içindeki Suriyelilerin değil, Halep, İdlib gibi büyük kentlerden de gelenler olduğu belirtiliyor.

ÖLÜMÜ GÖZE ALIYORLAR
DEAŞ terör örgütü başta olmak üzere, Esad'ın ve YPG terörünün baskısından kaçanların da Türk askerinin kontrolündeki Cerablus-Mare hattına gelişlerinin sürdüğü ifade ediliyor. Kaynaklar, Cerablus bölgesine sığınan Suriyeli sayısının 50 binleri bulduğunu söylerken, zulümden kaçan ailelerin Cerablus bölgesine ulaşabilmek için gizlenerek geldiği belirtiliyor. DEAŞ'a yakalananların ise haraç vererek, gerekirse ölümü göze alarak güvenli bölgeye ulaşmaya çalıştığı öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fırat Kalkanı nefes aldırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN