Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kanlı planları ellerinde patladı

PKK, tren garındaki 10 Ekim katliamının yıl dönümünde, Emniyet Müdürlüğü’nü kana bulayacaktı. Vatandaşın ihbarıyla bağ evinde kıstırılan teröristler, kendilerini havaya uçurdu

Giriş Tarihi: 9.10.2016
Kanlı planları ellerinde patladı
'yı kana bulamaya hazırlanan karanlık odaklar bu kez vatandaşın ihbarı ve polislerin başarılı operasyonu ile lerini gerçekleştiremeden etkisiz hale getirildi. Vatandaşın verdiği ihbar büyük bir felaketi önlerken, operasyon düzenlenen iki terörist "teslim ol" çağrılarına uymayınca kendilerini patlattı. Yapılan incelemede terör örgütü PKK'nın bombalı araçla bir eylem hazırlığı içerisinde olduğu, teröristlerin DEAŞ terör örgütünce düzenlenen 10 Ekim Tren Garı saldırısının yıl dönümüde Ankara Emniyet Müdürlüğü'nü hedef aldıkları saptandı. Eylem talimatının Lice kırsalından verildiği, terörist Harun Aslan'ın olayı planladığı, PKK'nın kolu PYD-YPG kamplarında eğitim alan Mahide Ataş'ın ise canlı bomba olacağı belirlendi. Bombaların ise Lice kırsalından temin edildiği öğrenildi. Terör örgütü PKK'nın vatandaşın ihbarı, emniyet güçlerinin ise etkin istihbarat çalışmaları ve başarılı operasyonu ile önlenen hain terör saldırısına ilişkin detaylar da netleşti. Teröristlerin kendini infilak ettirdiği olayın detayları şöyle:

HEDEF ANKARA EMNİYET
Ankara polisi iki hafta önce Diyarbakır'dan yola çıkan terör örgütü PKK militanlarının 10 Ekim Ankara Garı saldırısına misilleme olarak başkentte eylem yapacağı yönünde ihbar aldı.
İhbarda Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne yönelik terör saldırısı yapılacağı belirtildi. Bunun üzerine istihbarat birimleri teyakkuza geçti.
Biri kadın diğeri erkek 2 terörist bir hafta önce Ankara'ya geldi.
Bu süre zarfında 2 terörist Haymana yolu üzerinde yaşam alanı dışında hobi bahçeleri ve kulübelerin olduğu alandaki bir kulübede kaldı.

BAYRAKLA GİZLENDİLER
Kiralık ve ikiz plakalı araçlarla terör eylemi yapan PKK taktik değiştirdi. Teröristler 3 gün önce 06 EB 4775 plakalı Opel marka aracı eylemde kullanmak için erkek terörist Harun Aslan adına satın aldılar. Ankara plakalı araçla eylem yapmanın daha kolay olacağını düşündüler.
Teröristler kullandığı araçta dikkat çekmemek ve kendilerini kamufle etmek için arabanın arka camına Türk bayrağı astı.
Önceki gün bölgedeki bir vatandaş şüphelendiği teröristleri emniyete ihbar etti. Ankara Emniyet Müdürü Mahmut Karaaslan tarafından bizzat yönetilen ekipler düğmeye bastı. Bölgeyi takibe alan polis kulübede birilerinin olduğunu belirledi.
Teröristler önceki gün istihbarat birimlerinin takibine takıldı. Teröristler gün boyunca Emniyet İstihbarat tarafından izlendi.
Sabah saat 6'da teröristlerin kaldıkları kulübeye Özel Harekat ve Terörle Mücadele polisleri baskın düzenledi.
Teröristler düzenlenen operasyonda polisin "teslim ol" çağrısına uymayınca, kadın terörist Ataş üzerindeki bombaları infilak ettirdi.

PLANIN ARKASINDA PKK VAR
Olay yeri inceleme ve kimlik tespiti çalışmaları yapıldı. Yapılan çalışmalarda erkek teröristin 1995 Bingöl doğumlu, Diyarbakır nüfusuna kayıtlı Harun Aslan, kadın teröristin ise Diyarbakır nüfusuna kayıtlı 1990 doğumlu Mahide Ataş olduğu tespit edildi.
İki teröristinde emniyette herhangi bir örgütsel kaydının bulunmadığı, örgütün eylem gerçekleştirmek için özelikle bu kişileri seçtiği öğrenildi.
Patlatılan araçta yaklaşık 200 kilogram amonyum nitrat ve A4, C4 plastik patlayıcılar bulundu.
Haince planlanan eylemin ve iki teröristin arkasında terör örgütü PKK olduğu belirlendi.

KADIN TERÖRİST SURİYE'DE EĞİTİM ALMIŞ
10 Ekim Gar saldırısının birinci yıldönümünü bahane eden terör örgütü PKK, Güvenpark'ta gerçekleştirdiği terör saldırısının kopyasını gerçekleştirmeyi planladı. Güvenpark saldırısını yapan Seher Çağla Demir'in de terör örgütü PKK mensubu olduğu, daha sonra Suriye'deki örgüt kampına geçtiği ve bu süre içerisinde YPG kamplarında eğitim aldığı belirlenmişti. Mahide Ataş'ın da Suriye'de bomba eğitimi aldığı ve yapılacak eylemde kendini patlatacağı tespit edildi.
Harun Aslan'ın PKK'nın Lice kırsalına bağlı hareket ettiği belirlendi. Aslan'ın terör eylemini planlamakla sorumlu olduğu eylemi yapıp Lice'ye dönmeyi planladığı belirlendi.
Eylem talimatı Lice kırsalından verilirken bombalarında Lice'den getirildiği saptandı.
Eylemde 3. bir teröristin olabileceği ihtimali üzerinde de durulurken, yapılan araştırmada başka bir terörist izine rastlanmadı.

YAKINDAKİLERİN BİLE DİKKATİNİ ÇEKMEDİLER
SABAH'IN sorularını cevaplayan olay yerine 50 metre uzaklıktaki at çiftliğinin sahibi Ayşe Aldemir, "Polis sabah saat 5'te kapımızı çaldı ve evi boşaltmamızı istedi. Polis aracına binerken büyük bir patlama oldu. Gece saat 4'te yatmıştık. Araba bile geçmedi. Saat 5 gibi şüpheliler Haymana-Gölbaşı arasında bir benzin istasyonunda görülmüş. Muhtemelen polisten kaçarlarken buraya saklandılar. Emniyet mensupları bölgedeki tüm ev ve kulübelerde arama yaptı" diye konuştu.

PKK'lı teröristlerin, şüphe çekmemek için bombalı saldırıda kullanacakları otomobile Türk bayrağı asmaları dikkat çekti.

Ankara yakınlarındaki bağ evinde oldukları tespit edilen teröristlere sabah 06.00'da operasyon düzenlendi. Gurubun 3 kişi olduğu tahmin ediliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kanlı planları ellerinde patladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN