AK Partili Turan'dan Anayasa Mahkemesi’ne destek!

Giriş Tarihi: 12.10.2016 19:10 Güncelleme Tarihi: 12.10.2016 19:48
AK Partili Turan'dan Anayasa Mahkemesi’ne destek!

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, “KHK’lar Olağanüstü Hal döneminde FETÖ’yle mücadelemizde en önemli argüman. Buna zarar veren yaklaşımların öncelikle FETÖ’ye destek anlamına geleceğini ifade etmek isterim. Aslında ’nin Anayasa Mahkemesi’ne gitme süreci bile 'KHK’ları Meclis’te görüşün' talebine rağmen başvurması, bir samimiyetsizlik göstergesi” dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Turan, TBMM'de Anayasa Mahkemesi'nin kanun hükmünde kararnameler ile ilgili kararını değerlendirdi.

Turan, Anayasa'nın 148. maddesinin olduğunu belirterek, bu maddeye göre Anayasa Mahkemesi'nin bu konuyu değerlendirme yetkisinin olmadığını, 'nin başvurusunu reddedeceğini söylediğini hatırlattı.

Turan, "Anayasa'da kanun hükmünde kararnamelerin dava konusu olamayacağı net olmasına rağmen, 148. maddeye rağmen başvurmuş olması bir problemdir. Bu problemi Anayasa Mahkemesi, Anayasa'ya uygun olarak reddetmiştir" ifadelerini kullandı.

Turan, CHP'nin Anayasa Mahkemesi'ne başvurmasının ve "Meclis'te kanun hükmünde kararnameleri görüşelim" demesinin samimiyetten uzak olduğunu vurguladı.

CHP'nin yöneticilerinin kararı skandal olarak değerlendirdiklerini hatırlatan Turan, şunları söyledi:

"Aslında bu talebin, yaklaşımın bile Anayasa Mahkemesi kararının kendi beklentileri doğrultusunda olmadığı nasıl yaklaştıklarının, hukuka ne kadar uzak olduklarının göstergesi. 367 ile ilgili başvuruda o zamanın CHP'li yöneticileri, 'Eğer Anayasa Mahkemesi beklediğimiz bir karar vermezse, sokaklar sıkıntı olur' şeklinde garipsediğimiz açıklamalarda bulunmuşlardı. Gösteriyor ki, eğer Anayasa Mahkemesi bu talebi kabul etseydi, CHP'nin mantığıyla baktığımızda o zaman bizim 'skandal' dememiz lazımdı. Mahkeme kararı skandal olur mu? Mahkeme CHP'nin başvurusunu görüşmüş ve reddetmiştir. Anayasa'ya uygun davranmıştır kanaatindeyiz. KHK'lar Olağanüstü Hal döneminde FETÖ'yle mücadelemizde en önemli argüman. Buna zarar veren yaklaşımlar, öncelikle FETÖ'ye destek anlamına geleceğini ifade etmek isterim. Aslında CHP'nin Anayasa Mahkemesi'ne gitme süreci bile 'KHK'ları Meclis'te görüşün' talebine rağmen başvurması, bir samimiyetsizlik göstergesi."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AK Partili Turan'dan Anayasa Mahkemesi’ne destek!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN