Baro seçiminde Kocasakal isyanı

Dünyada en fazla üyeye sahip 140 yıllık Barosu'nun 22-23 Ekim'deki başkanlık seçiminde yarışacak 3 adaydan biri olan Mehmet Sarı, "Baro, üç dönemdir siyasi parti gibi yönetiliyor. 'Siyasetin parçası değiliz' diyorlar ancak karşılarına sadece sayın Cumhurbaşkanımızı alarak muhalefet yaptılar." dedi. Avukat Several Ballıkaya ise, baroda hukuk ve demokrasi kalmadığını ifade ederek, barodaki tek adam anlayışından kurtulacaklarını söyledi.

Giriş Tarihi: 13.10.2016 19:02
Baro seçiminde  Kocasakal isyanı

Türkiye'de savunma mesleğinin ilk örgütlenmesi olan 140 yıllık Barosu 22-23 Ekim tarihlerinde yeni başkanını seçecek. Dünyanın en fazla üyeye sahip barosu olma özelliğindeki İstanbul Barosu'na üye 16 bin 442 kadın ve 19 bin 243 erkek olmak üzere toplam 35 bin 685 , başkanlık yarışında oy kullanacak.Yürütülen kulis faaliyetlerine bakıldığında geçmiş yıllara göre daha çekişmeli geçeceği öngörülen seçimlerde genç ve kadın üyelerin yeni baro başkanının seçmede etkili olacağı ifade ediliyor. Seçimlerde İstanbul Baro Başkanı olabilmek için 3 aday yarışacak. Hukukun Üstünlüğü Grubu adına Mehmet Sarı, Özgürlükçü Çağdaş Hukukçular adına Several Ballıkaya , Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu adına ise Mehmet Durakoğlu başkan adayı oldu. Bu dönem yasa gereği aday olmayan mevcut başkan Ümit Kocasakal'ın yerine başkan yardımcısı Mehmet Durakoğlu adaylığını koydu. Durakoğlu'nun adaylığı, genç avukatların tepkisine neden oldu.

SİYASİ PARTİ GİBİ YÖNETİLİYOR

Adaylar Mehmet Sarı ile Several Ballakaya Çelik, İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal ve yönetimini sert sözlerle eleştirdi. İstanbul Barosu'nun üç dönemdir bir siyasi parti gibi yönetildiğini, mesleki sorunlar, stajyer avukatların sorunları ile ilgilenilmediğini ifade etti. Sarı, baronun 20 yıldır aynı anlayışla yönetildiğini belirterek farkındalık yaratmak istediklerini açıkladı. 'Biz siyasetin parçası değiliz' diyorlar ancak karşılarına sadece Sayın Cumhurbaşkanımızı alarak muhalefet yaptılar. Çözüm için elimizde projelerimiz var. Ekip ruhuyla çalışacağız. Kimseyi görüşlerinden inançlarından dolayı ötekileştirmeyeceğiz." dedi. Sarı, mevcut yönetimin 15 Temmuz darbe girişimine ve Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin öldürülmesine sessiz kaldığını da söyledi.

HUKUK VE DEMOKRASİ YOK

Avukat Several Ballıkaya Çelik ise baronun 12 yıldır tek adamla yönetildiğini, farklı seslerin bastırıldığını, baroda hukuk ve demokrasinin olmadığı söyledi. Tek adam anlayışından kurtulmanın zamanı geldiğini kaydeden Çelik, "Kadın meslektaşlarımın hiçbir sorunu çözülmedi. Kadınların kreş sorunu var. Genç stajyer avukatlara yönelik projelerimiz var. Kadın Hakları Merkezi komisyonlarını hayata geçireceğiz. Baroyu kollektifle yönetmek istiyoruz:" dedi.
Adaylardan Mehmet Durakoğlu ise, 15 Temmuz darbe girişimini önceden görüp açıkça müdahale edenlerin başında geldiklerini belirterek, "İlk tepkiyi biz verdik" diye konuştu.

Ahmet KÜLSOY / SABAH

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Baro seçiminde Kocasakal isyanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN