Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakan Avcı: PKK Kürt düşmanıdır

'ın Özalp İlçesi'nde PKK'lı teröristler tarafından evinde öldürülen Ak Parti Özalp İlçe Başkan Yardımcısı Aydın Muştu'nun ailesine taziye ziyaretinde bulunan Kültür ve Bakanı Nabi Avcı, daha sonra Van'a gelerek cuma namazı kıldı.

Giriş Tarihi: 14.10.2016 17:55

Ardından da AK Parti Milletvekilli Beşir Atalay, Burhan Kayatürk, Vali İbrahim Taşyapan, AK Parti İl Başkanı Zahir Soğanda, DAKA Genel Sekreteri Emin Yaşar Demirci, Kültür Müdürü Muzaffer Aktuğ ve STK ve sektör temsilcileri ile yemekte biraraya geldi. Turizm konulu sunumların yapıldığı toplantının ardından konuşan Bakan Avcı, Van ve 'nin turizm potansiyeline dikkat çekti. Dünyada turizmin kendi kendisinden ibaret bir sektör olmadığını siyasetle, kültürle, barışla, istikrarla iç içe geçmiş bir faaliyet alanı olduğunu belirten Bakan Avcı şöyle konuştu:


"Gitikçe de genişleyen ve büyüyen çeşitli bir faaliyet alanından bahsediyoruz. Turizm dediğimiz sektör, kendisi ve çevresinde en az 56 alt veya yan sektörü etkileyen onları besleyen eko sistem üzerinden çalışan bir faaliyet alanıdır. Bütün dünyada ve bizim ülkemizde de gitikçe derinleşiyor ve yaygınlaşıyor. Dini miras alanları ve turizm konulu bir uluslararası bir konferansa Türkiye olarak katılmıştık. Orada da vurgulandı, ikinci Dünya Savaşı'nın bitiminde 1953 yılında bütün dünyada gezen turist sayısı toplam 20 milyon, bugün Türkiye 2015 rakamlarıyla söylecek olursam 40 milyon turist ağırlayan bir ülke ve dünyanın 6'ncı büyük destinasyonudur. Üstelik bu başarısını da doğrusu pazarını yeterince hak ettiği ölçüde çeşitlendirmemiş olmasına rağmen ve ürünlerini potansiyelinin hak ettiği ölçüde ulaştığı bir seviye. Türkiye yakın zamana kadar daha çok belli ülkelere endekslenmiş ve belli ürünler pazarlayan turizm alanında deniz, kum güneş, ve Rusya, Almanya, İngiltere parantezinde daha çok örgütlenmiş turizm sektöründen söz ediyorduk. Fakat özellikle 2016 da bu alanda yaşadığımız sıkıntılar bize aynı zamanda büyük bir tecrübe kazandırdı. Biz pazarlarımızı çeşitlendirmek zorundayız. Ülkemizin turizm hedeflerini bugüne kadar olduğu gibi daha çok Rusya, İngiltere ve Almanya ağırlıklı olmaktan çıkarıp onları muhafaza etmek, onlarda derinleşmek onları da tekrar genişletmek, ama onların üzerine yeni destinasynlar yeni pazarlar ilave etmek. Nedir o pazarlar Japonya, Çin, Hindistan, İskandinav Orta Doğusuyla, Latin Amerika'sıyla Kuzey Amerikası ile bütün dünyaya açılmak. Böyle bir pazar çeşitlenmesiyle biz 2016'da yaşadığımız türden sıkıntıları inşallah bir daha karşılaşmayacağız. Bundan sonra ilgili çalışmalarımız devam ediyor. İkincisi ise ürün çeşitendirmemiz. Türkiye uzun yıllar sektör dalında daha çok kıyı turizmini pazarlayan yaz dinlencesini pazarlayan bir ülke olarak tanındı. Dünyada bugün Türkiye mavi bayraklı plaj sayısından Avrupa'da birinci sırada geliyor. Bunlar doğru bizim zenginlikerimiz. Ama bunlardan ibaret değil. Sadece Van'ın ürün çeşitliliği ile Türkiye'nin taşıdığı büyük potansiyeli göstermeye yeter. Sadace biz Van'la bile uluslararası piyasaya çıksak, bu ürün çeşitliliğiyle bugün geldiğimiz noktadan çok gidecek bir potansiyele sahibiz. Ne arasanız var. İnanç, dağ, sağlık, eğitim, gezi yolları, tarihi birikimler dünyanın her yerinden gelecek bütün turistlere misafirlere sunacak zenginliklerimzi var. Van'da biz bugüne kadar maalesef Türkiye geneli olduğu gibi Van içinde yeterince bu potansiyelin farkında olmayarak sahip olduğumuz bu büyük zenginliği hakkını vermekte çokta başarılı olduğumuzu söyleyemiyoruz. Biz bakanlık olarak Türkiye geneli için olduğu gibi Van için de hem bu pazar çeşitlenmesi hem de ürün çeşitlenmesi konusunda üzerimize düşen herşeyi Van için yapmaya hazırız. Van 2012'de 200 bin olan turist sayısı 2015'te 910 bine çıkmış."


VAN'IN TANITIMINI BAKANLIK ÖNÜNDE YAPIYORUM


Bakanlıkta 'Pamak' adında bir Van Kedisi'nin bulunduğunu belirten Bakan Avcı, her gelen yabancı heyetin pamukla fotoğraf çektirdiğini söyledi. Bakan Avcı, "Bakanlığımızn kadrolu kedisine her gelen hayran oluyor. Yabancı heyetler onunla fotoğra çektirmeden gitmiyorlar" dedi.

TERÖRE İNAT HAYATA DEVAM EDECEĞİZ

Teröre inat gündelik hayatın sürdüğünü anlatan Bakan Avcı, "Biz her fırsatta turizmin ve buraya gelecek turistlerin katkısıyla onların buraya getirdikleri ve getircekleri canlılığın katkısıyla teröre, 'sizin karşınızda yılgınlığa kapılmış değiliz, hayatımızı güzelleştirmeye, güzel işler yapmaya devam deceğiz. Birliğimizi bütünlüğümüzü kardeşliğimizi daha da pekiştirecek pek çok yeni kültürel sanatsal faliyetlere birlikte imza atacağız' mesajını vermeliyiz. Turizm bunu için çok büyük bir potansiyeldir. Turizm dünyada uluslaraarası barışın da karşılıklı anlayışında anahtar sektörlerinin başında geliyor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan Avcı: PKK Kürt düşmanıdır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN