Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İçtiğiniz su helal olsun kahramanlar

Atatürk Havalimanı’ndaki demokrasi direnişine katılan kahramanların o terminallerdeki işletmelerden aldıkları su ve yiyeceklerin larını, 15 Temmuz’dan birkaç gün sonra ödemek istemesi ‘helal olsun’ dedirtti

Giriş Tarihi: 16.10.2016
İçtiğiniz su helal olsun kahramanlar

Darbeye kalkışan FETÖ'nün ele geçirmeye çalıştığı yerlerden biri Atatürk Havalimanı'ydı(AHL) Havalimanına akın ederek darbecilere engel olan demokrasi kahramanlarının işletmelere yönelik yaklaşımı, 'helal olsun' dedirten cinsten. Vatandaşlar, kafeteryalardan aldıkları su ve yiyecek larını dolaplara bıraktı. vermediğini hatırlayan vatandaşların ise birkaç gün sonra geri dönerek ödeme yaparak helallik istediği öğrenildi. O hainler, havalimanındaki Uçuş Kontrol Kulesi'ne geçerek uçakların kalkış yapmasına engel oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Sokağa çıkın" çağrısı üzerine havalimanına gelen vatandaşlar, hainleri kuleden indirdi. İç ve dış hatlar terminalinde kovaladı. Yaşanan gerginlik, havalimanında kaos yarattı. Ancak gümrüksüz satış mağazalarının bulunduğu bölümlere de giden gruplar, bazı çalışanların görev yerlerinde olmamalarına rağmen mağazalara zarar vermedi. Tek bir ürüne bile dokunmadı. Kafeteryalarda ise insanlar aldıkları su ve yiyeceklerin parasını dolaplara bıraktı. Para vermediğini unutan çok sayıda kişi ise ilerleyen günlerde havalimanına geri gelerek aldıkları ürünlerin parasını ödedi. Havalimanı yiyecek içeçecek firmasi BTA'nın Yiyecek İçecek Müdürü Kazım Çil, o gece yaşananları SABAH' a anlattı:
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısından sonra insanlar çok yoğun şekilde havalimanına geldi. Hem kalan yolcular hem de vatandaşlar için temel ihtiyaç olan su ve sandviç dağıtım noktaları kurduk. İnsanların susuz kalmaması için çalışmalar yaptık. Buraya gelen halk bizim doğrularımıza ilkelerimize çok duyarlı ve hassastı. Bizim yetişemediğimiz noktalarda onlar ne aldılarsa parasını tezgaha bıraktılar.TAV yönetiminden aldığımız talimat doğrultusunda bedelsiz olarak dağıtmaz üzere ortak noktaya koyduğumuz suyu alıp parasını koyan binlerce insan vardı.

'HALKLA BİR OLDUK'
O gece halk ile bir olduk. Gecenin sonunda topladıkları paraları bize getirdiler. Su dağıtırken çalışan arkadaşımız 'Su için para bırakmayın' diye sesleniyor. Bizim arkadaşa 'Biz buraya bedava su içmeye gelmedik' deyip üzerine para veriyorlar. Bu olaydan kısa süre önce 28 Haziran saldırılarında da TAV yönetimi kim ne istiyorsa alıp yiyip içebilir diye talimatı vardı. Bunu yaptık ancak buna rağmen insanlar her noktada para veriyordu.

'BU İNSANLAR ÇOK ÖZELDİ'
Terminal içinde müthiş bir dayanışma vardı. Gelen insanların kurallara riyeti takdire şayandı. Toplumsal bir çok olay yaşadım. Böyle bir şey görmedim. Bu insanlar çok özeldi. O gecesi darbeci askerler sığındıkları bir büfeye zarar verdi. Ancak onları kovalayan halk büfelerden aldıkları suların parasını dolaplara bıraktı. Kalabalığın dağılmasının ardından büfe çalışanları dolapların içinden bırakılan paraları topladı. Olaylarda birkaç gün sonra ise içtikleri suyun ve aldıkları yiyeceklerinparasını vermediğini hatırlayan bir çok vatandaş parasını vermek için geri geldi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İçtiğiniz su helal olsun kahramanlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN