Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakanı AHaber'e önemli açıklamalar

Bakanı Ömer AHaber'de Akgün'ün sorularını yanıtladı. AB ile kördüğüm haline gelen vize serbestisine ilişkin soruya cevap veren Bakan Çelik, "Eğer bu yıl sonuna kadar vize serbestisi gerçekleşmez ise süreç ölmüş demektir" dedi.

Giriş Tarihi: 19.10.2016 16:29 Güncelleme Tarihi: 19.10.2016 16:47
AB Bakanı Çelik AHaber'e önemli açıklamalar

AHer'de Akgün'ün sorularını yanıtlayan AB Bakanı Ömer , Musul'daki operasyona ilişkin, "Etnik milliyetçilik yapan gruplar arasında tercihe zorlanmamak gerekir" dedi. Akgün'ün AB ile kördüğüm haline gelen vize serbestisi ile ilgili sorusuna da cevap veren Çelik, "Eğer bu yıl sonuna kadar vize serbestisi gerçekleşmez ise süreç ölmüş demektir" dedi.

AB Bakanı Ömer Çelik'in açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle oldu:

ERDOĞAN'IN MİSAK-I MİLLİ ÇIKIŞI

Sayın cumhurbaşkanımızın bu konuşmasını bütünsellik içinde değerlendirmek lazım. Cumhurbaşkanımız, bizim Suriye ve Irak'ın topraklarında gözümüz yok diyor. Ayrıca bu bölgenin toprak bütünlüğünü ve bölge halkının tercihini kabul etmek gerektiğini söylüyor. Bir de tarihi sorumluluğumuz gereği de buraya karşı ahdi sorumluluğumuz var demektedir. Orada bir mezhep çatışmasına izin veremeyiz. Özellikle 2 haftadır yaptığı bu açıklamaları bu şekilde değerlendirmek gerekmektedir.

BAŞKANLIK SİSTEMİ - REFERANDUM NE ZAMAN OLACAK?

Referandum konusunda özellikle anayasanın meclise gönderilmesi konusunda tarih vermenin doğru olmadığını düşünüyorum. Bu konuda Ak Partinin hazırlıkları var ama ne zaman meclise gideceği konusunda bu ortamda şimdiden tarih vermenin doğru olmadığını düşünüyorum.

Türkiye'de ilk defa 10 yıl boyunca parlamenter sistemi uygulamaya çalıştık. Dedim ki buyrun yarış urada olsun. Biz Başkanlık sistemi diyoruz siz Parlamenter Sistem diyoruz. Hangisi daha doğru bunu tartışalım. Şu anda Ak Parti yeterli çoğunluğa sahiptir. Böyle bir sistem içerisinde güç isteyen bir yapı asla sistem değişikliği istemez. Bu Cumhuriyet tarihinde bir ilk. Meclis çoğunluğu olan bir parti sistem değişikliği istiyor. Eğer tek adamlık eleştirisi yapılacaksa bu sistemi savunurduk. Nihayetinde biz bu sistemde 2002'den beri hükümeti kuruyoruz.

VİZE SERBESTİSİ BU YIL SONUNA KADAR GERÇEKLEŞİR Mİ?

Avrupa'da Türkiye aleyhine konuşan her siyasetçinin siyasi hayatı sona eriyor. Göç kriziyle başedemiyorlar. Cumhurbaşkanımızın Brüksel ziyareti sonrası büyük bir ivme kazandık. Biz siyasi ve insani açıdan üzerimize düşeni yaptık. Belirli kriterlerimiz vardı Geri Kabul Anlaşması için. Fakat onlar vize serbestisi için bir takım şartlar ortaya sunuyor. Terörle mücadele yasasında değişiklik yapılmasını istiyorlar. Bu söz konusu değil. Eğer bu yıl sonuna kadar vize serbestisi gerçekleşmez ise süreç ölmüş demektir.

Aşırı sağ ve yabancı düşmanlığı gibi akımlar Avrupa'daki demokratik düzeni tehdit ediyor. Bundan sonra ek mekanizmalara ihityaçları var.Küresel sistem tehdit altında. Göç devam edecek. Bunu çözecek de Türkiye...

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB Bakanı Çelik AHaber'e önemli açıklamalar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN