Türkiye'nin en iyi haber sitesi

kurşun gibi ağır...

DEAŞ’ın Musul çevresine yerleştirdiği mayınlar, düzenlediği bombalı araç saldırıları ve kentten kaçanlara yönelik infaz eylemleri operasyonun ilerleyişini yavaşlattı. Peşmerge komutanı: Kentin kurtarılması iki ay sürebilir

Giriş Tarihi: 20.10.2016
Hava kurşun gibi ağır...
Koalisyon güçleri, Ordusu ve peşmergelerin Musul'u DEAŞ'tan geri almak için başlattığı operasyonun 3'üncü gününde göç dalgasının başlamasıyla ortaya çıkan insanlık dramı bölgedeki yı giderek ağırlaştırıyor. Musul'un güneyinde 352 kilometrekarelik bir alanın DEAŞ'tan temizlendiği belirtildi. Şu ana kadar 21 köyün kontrolü sağlandı. Ancak DEAŞ, kenti elinde tutmak için kanlı eylemlerini giderek artırıyor. Örgütün 150 araba ve 250 insansız hava aracına bomba yüklediği iddia edildi. Dün Musul'un batısındaki Sincar'a yapılan bombalı araç saldırısında 3 peşmerge yaralandı. DEAŞ üyeleri Musul'un güneyindeki Kayyara ve Hemam Elil kasabası arasındaki yol üzerinde 14 sivili kurşuna dizdi. Nemrud kasabasına bağlı köyler de DEAŞ'ın havan topu saldırılarına maruz kalıyor. DEAŞ'ın kent çervesine yerleştirdiği mayınlar ve kurduğu bubi tuzakları nedeniyle Musul'a doğru ilerleyiş de yavaşladı. Kanlı örgütün sivilleri canlı kalkan olarak kullanma endişesi ise artıyor. Musul'u vuran Irak F-16'larının bombalarının üzerinde Arapça olarak "Irak'ın şehitleri adına", "Musul bizim gelecek zaferimiz" yazıları çekti. Peşmerge komutanı General Şirvan Barzani, kötü hava koşulları, karmaşık bölge politikaları ve siyasi anlaşmazlıklar yüzünden Musul'un kurtarılmasının 2 ay sürebileceğini belirterek, "Öncü güçlerin Musul'a ulaşması 2 haftayı bulabilir. Sokak savaşlarını Irak polisi ve Sünni milisler yürütecek" dedi.

BİRBİRLERİNE DÜŞTÜLER
Öte yandan dün Şii milis gücü Haşdi Şabi'nin, Irak ordusunu Telafer ve Musul'a yönelik operasyonlarda destekleyeceğini açıklaması Sünniler'e yönelik katliam endişelerini arttırdı. Amerikan Wall Street Journal gazetesinin "Musul'u almak için savaşan müttefikler birbirine düştü" başlıklı haberinde görüşlerine yer verilen Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'nin kardeşi Peşmerge Güçleri 1. Destek Kuvveti Komutanı Sihad Barzani "Irak Ordusu bir adım bile atmadı. Plan şöyle idi: Biz köyleri alacağız, ondan sonra Irak Ordusu ilerleyecek. Yapamadılar" dedi. Rusya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Valeriy Gerasimov, Musul'daki durumu 24 saat izlediklerini, keşif uydusu ve İHA'ları bölgeye yönlendirdiklerini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hava kurşun gibi ağır...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN