Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rudaw: Peşmerge başika kasabasına bir kilometre mesafede

Peşmergenin Musul operasyonunun 4. gününde sabah saatlerinde başlattığı operasyonda 6 saat içinde 9 köyde kontrolü sağladığı ve birçok köyü ablukaya aldığı belirtilirken Başika kasabasının bir kilometre mesafede bulunduğuna çekildi.

Giriş Tarihi: 20.10.2016 16:30 Güncelleme Tarihi: 20.10.2016 16:38
Rudaw: Peşmerge başika kasabasına bir kilometre mesafede

Rudaw'a göre, Peşmerge güçleri, "Başika Cephesi'nde Harabe Delil, Büyük Tisharabe, Küçük Tisharabe ve Pirhelan köylerini DEAŞ'den aldı." İmam Reza Türbesi de örgütün çıkarıldığı bölgelerden oldu.

Başika cephesinde önemli ilerleme sağladığı belirtilen Peşmergenin Başika kasabasına 1 kilometre mesafede olduğu bilgisini de aktaran Rudaw, "Kontrol sağlanan köylere Kürdistan bayrağı çekildi. Peşmerge güçleri Musul kent merkezine 5 kilometre daha yaklaşmış oldu" dedi.

"DEAŞ ÇOK SAYIDA KAYIP VERDİ"

Öte yandan cepheden bildiren Rudaw muhabiri, "DEAŞ'in çok sayıda kayıp verdiğini, ancak çatışmaların sürmesi nedeniyle net bilgi edinilemediğini" söyledi. Bölgeden kaçan DEAŞ'lilerin çok sayıda patlayıcı ve silah bıraktığı belirtilirken koalisyona ait savaş uçaklarının Tisharab köyü çevresini yoğun şekilde bombaladığı, bu cephede sabah saatlerinde saldırıya geçen bomba yüklü bir aracın da uçaklar tarafından vurulduğu kaydedildi.PEŞMERGE KÖYLERİ TEK TEK TEMİZLİYOR

Naveran Cephesi'nde de "Peşmergeler Naveran, Kaym, Sımaki ve Barime köylerini DEAŞ'den temizledi" diyen Rudaw, "Fazıliye, Ömer Kapıcı ve Hursabat köyleri 7'inci Tugay tarafından sarılmış durumda. Bu köylerin alınmasıyla, bugün için hazırlanan plan, büyük oranda tamamlanmış olacak" bilgisini de verdi.

UÇAKLARIN GÖRÜŞ ALANINI DÜŞÜRMEK İÇİN ATEŞ YAKILDI

Rudaw, Tılskof-Tılkef Cephesi'nde ise Hristiyan köyü Marora'da kontrol sağlandığını, Kebrk ve Kani Şirin köylerini ablukaya alan Peşmergenin ilerleyişini sürdürdüğünü belirtti. Peşmergenin kısa süre içinde Duhok-Musul anayolunda bulunan Fılfel köyüne ulaşmasının beklendiği de duyuruldu.

Haberde "Uçaklar ablukaya alınan köylerin çevresinde bombarımdan düzenliyor. DEAŞ'liler, savaş uçaklarının görüş alanını düşürmek için köy çevresinde ateş yaktı. Gökyüzünü yoğun dumanlarlar sarmış durumda" ifadeleri de kullanıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rudaw: Peşmerge başika kasabasına bir kilometre mesafede
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN