Türkiye'nin en iyi haber sitesi

yaz boz tahtası değil

Giriş Tarihi: 23.10.2016
Türkiye yaz boz tahtası değil

Başbakan Binali Yıldırım, başkanlık sürecinde geçiş dönemi iddialarına ve "yarı başkanlık mı partili cumhurbaşkanlığı mı" tartışmalarına son noktayı koydu. Tam başkanlık modelinin benimseneceğini söyleyen Yıldırım, " yazboz tahtası değil. Sistemde 5 yıllığına başkan seçilecek" dedi. Başbakan Yıldırım, Afyonkarahisar kampında birçok televizyonunun ortak yayınına katılarak SABAH gazetesi Ankara Temsilcisi Okan Müderrisoğlu'nun da aralarında olduğu gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Yıldırım özetle şu ifadeleri kullandı:

IRAK'IN TEŞEKK��R ETMESİ LAZIM: Musul'da ihtiyaç duyulduğunda uçaklarımız da operasyona katılacak, burada mutabakat sağlanmış durumda. Bizim hassasiyetimiz 2 noktada ön plana çıkıyor. Bir tanesi Başika'daki varlığımız. Amaç eğer DEAŞ'ı Irak'tan temizlemekse tam da bizim orada Başika askeri varlığımız bunu yapıyor. Irak'ın bize teşekkür etmesi lazım.

YENİ KERBELA'LAR OLUŞMASIN: İkinci husus, Musul'dan 'ye büyük bir mülteci akımı olacağı yönünde endişelerimiz var. Burada yeni Kerbela'lar oluşmasın. Bir de mezhep savaşı riskinin çok artması. İkinci Felluce vakası demektir. Gerektiği anda müdahale etmekte tereddüt göstermeyeceğiz. ('nin Sünnileri desteklediği iddiası) Bizim Anadolu kültüründe mezhep farklılığı yok. Türkiye'ye böyle bir isnat büyük haksızlık olur.

IRAK VE SURİYE'DE GÜVENLİ BÖLGE: DEAŞ'ı sınırımızdan uzaklaştırdık. Benzer şeyi Irak'ta da şartlar icap ederse yaparız. Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'nin kontrolündeki bölgede güvenli alan oluşturmak daha akıllıca. Onlar da Türkiye ile farklı düşünmüyor. Terör hareketine karşı ortak güvenlik birliği oluşturacağız.

BAŞKANLIĞIN KAPISI 15 TEMMUZ'DA AÇILDI: Başkanlığın kapısı 15 Temmuz gecesi açılmıştır. Dünyanın hangi ülkesinde cumhurbaşkanı, "İnin meydana bunlara dersini verin" der ve o millet tanka karşı gözünü kırpmadan göğsünü siper eder. Millet geleceğine sahip çıktı. Türkiye yazboz tahtası değil. Milleti yok bu gelişmeydi, bu sonuçtu diye meşgul etmeyelim. Düşünelim, tartışalım, bir seferde karar verelim. Düşüncemiz sistemde 5 yıllığına başkan seçilecek. Milletvekili seçimlerinin de eskisi gibi 5 yılda bir olması uyum açısından yerinde olur.

CHP'NİN BAŞINA KİM GEÇECEK BELLİ: Yurtta Sulh Konseyi diye bir konsey var. 5 generalden oluşuyor. Çıkardıkları listede sıkıyönetim komutanları, belediye başkanları belli. CHP'nin başına kim geçecek o da belli. Arkasında kim varsa sonuna kadar gidilecek.

ÖZKÖK GELİNCE HER ŞEY DÜZELECEK: Nazlı Ilıcak, Fetullah Gülen'e "Hocam bu askeriyenin baskıları ne zaman bitecek?" diye soruyor. Onun cevabı da "Hilmi Özkök Genelkurmay Başkanı olacak, o zaman her şey düzelecek." Birisi kitabında yazmış. ANKARA

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye yaz boz tahtası değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN