Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İç istihbarat İçişleri’nde, dış istihbarat MİT’te

Giriş Tarihi: 24.10.2016
İç istihbarat İçişleri’nde, dış istihbarat MİT’te

Başbakan Binali , yeni istihbarat modelinin düzenlenecek bir Kanun Hükmünde Kararname içinde yayımlanabileceğini belirterek, yeni modelin iç ve dış istihbarat olarak ikiye kısımdan oluşacağını söyledi. Başbakan önceki gün TV kanallarında yayımlanan söyleşide SABAH Gazetesi Ankara Temsilcisi Okan Müderrisoğlu'nun "yeni istihbarat modelinin nasıl olacağı" sorusuna şu cevapları verdi:
YENİ MODEL KHK'YA GİREBİLİR: Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığı İçişleri Bakanlığı'na bağlandı ve Milli Savunma Bakanlığı'nın yetkileri yeniden tanımlandı. Bu çerçevede iç istihbarat ve dış istihbarat olarak istihbarat teşkilatı yeniden yapılandırmak gerekiyor. Bunun çalışmaları yapıldı ancak henüz tamamlanmadı. Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında gerçekleşecek bir bakanlar kuruluna önce takdim edilecek. Burada müzakere edilecek, istişare edilecek ve sonunda uygun görünen şekliyle KHK'ya girebilir.
MİT DIŞARIYA YOĞUNLAŞACAK: Buradaki düşünce, MİT şu anda iç istihbarat ile meşgul oluyor. Belirli bir içinde birdenbire olmaz. Yerine bir şey koymadan bunu kaldırmak olmaz. İstihbaratta zafiyet kabul edilemez o yüzden diyelim iki, üç yıl gibi zaman diliminde iç istihbarattaki yapılanma tamamlanınca MİT tamamen dış istihbarata oraya yönelecek ve daha fazla etkin çalışma alanına sahip olacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İç istihbarat İçişleri’nde, dış istihbarat MİT’te
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN