, ve anlaştı!

Giriş Tarihi: 26.10.2016 18:31 Güncelleme Tarihi: 26.10.2016 19:11
Türkiye, ABD ve Fransa anlaştı!

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'ın, Savunma Bakanı Asthon Carter ve Savunma Bakanı Jean Yves Le Drian ile bir araya geldiği üçlü görüşmede, 3 Savunma Bakanı, hem 'da hem 'da DEAŞ'tan kurtarma operasyonu tamamlandığında, bu şehirlerin yönetiminin kendi yerel halkları tarafından üstlenilmesinin öneminde mutabık kaldı.

NATO Savunma Bakanları Toplantısı öncesinde Işık önce Savunma Bakanı Carter ile görüşmüş ardından Savunma Bakanı Le Drian'ın katılımıyla üçlü toplantıya geçilmişti.

Askeri ve diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, üçlü görüşmede, DEAŞ karşıtı koalisyonun Fransa'nın başkenti Paris'teki görüşmesi ile ve Suriye'de devam eden operasyonlar gündeme geldi.

Üç bakanın da terör örgütü DEAŞ ile mücadelede temel ilkeler üzerinde mutabık olduklarının teyid edildiği görüşmede, Musul ve Suriye'nin kuzeyinde devam eden ve planlana operasyonlara ilişkin görüş alışverişinde bulunuldu. Taraflar, bundan böyle bu konudaki temaslarını ve görüşmelerini daha da yoğunlaştırarak devam ettirmeyi kararlaştırdı.

Milli Savunma Bakanı Işık, Musul, Telafer ve 'nın demografik yapısının bozulmamasının önemini vurguladı, diğer iki bakan da bu durumu teyit etti. Görüşmede, hem Musul hem Rakka'da DEAŞ'tan kurtarma operasyonu tamamlandığında, bu şehirlerin yönetiminin kendi yerel halkları tarafından üstlenilmesinin öneminde mutabık kalındı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye, ABD ve Fransa anlaştı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN