Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Devlet memurluğunda temiz kâğıdı dönemi

Giriş Tarihi: 31.10.2016
Devlet memurluğunda temiz kâğıdı dönemi

FETÖ ile mücadele kapsamında, memurluğa girişte de adli sicil kâğıdının yanı sıra güvenlik soruşturması ve arşiv taraması zorunluluğu getirildi. Örgütle bağlantısı olanlar için memuriyete dönüş yolu da kapatılıyor

FETÖ ile mücadele kapsamında "temiz kâğıdıyla memuriyet" dönemi dün itibariyle başladı. Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile devlet memurluğuna girişte "güvenlik soruşturması- arşiv taraması" zorunluluğu getirildi. Artık mevcut uygulamadaki gibi işe alımlarda adli sicil kâğıdı yeterli olmayacak. İçişleri Bakanlığı kontrolündeki Genel Bilgi Toplama sisteminden yararlanırken, kritik noktalardaki görevlendirmelerde istihbarattan ek bilgi talep edilecek. 657 sayılı yasa kapsamında terör örgütüyle eylem birliği içinde olan, örgüte yardım edenler devlet memurluğundan, bir daha atanmayacak şekilde çıkarılacak.

60 BİN MEMUR İHRAÇ EDİLDİ
Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Bank Asya'ya para yatırdığı gerekçesi ile devlet memurlarına soruşturma açıldığı iddiasına yönelik soru önergesine verdiği yanıtta, bütün işlemlerin KHK kapsamında yapıldığını ifade etti. "Darbe teşebbüsüne karışanların yanı sıra FETÖ/PDY terör örgütüne aidiyeti, iltisakı, irtibatı olanların tespitine yönelik çalışmalar titizlikle yürütülüyor" diyen Canikli, terör örgütü ile bağlantısı olduğu değerlendirilen kamu görevlileri konusunda gerekli tedbirlerin alındığını, bunun milli güvenliğe karşı faaliyette bulunduğu değerlendirilen kişilerle sınırlı kalması konusunda önlemlerin alındığını ifade etti. Darbe girişimi sonrasında, bugüne kadar yaklaşık 400 bin memurla ilgili araştırma yapılırken, FETÖ ile irtibatı net bir şekilde ortaya konulan 60 bini aşkın memur ihraç edildi.

YÜZDE 95 'KRİTİK TEMİZLİK'
Öte yandan Başbakanlık, kurumların örgütle bağlantısını saptadığı ve hassas devlet bilgisine sahip isimler konusunda özel bir çalışma yürütüyor. Bu isimlerin Bank Asya ile düzenli mali ilişkisi, örgütün okullarıyla yakınlığı, ByLock programıyla teşkilatın bilinen isimlerle teması gibi ayrıntılara bakılıyor. Devletin stratejik noktalarının yüzde 95'lik bölümünün temizlendiği ifade ediliyor.

'İDAMDA YOĞUN TALEP VAR'
Bu arada Canikli aHaber'e yaptığı açıklamada da 15 Temmuz darbe girişiminin ardından gündeme gelen idam cezasıyla ilgili de "İdam cezası vatandaşın istediği bir husus. Gittiğimiz her yerde yoğun talep var. Toplumsal mutabakat ile çözülmesi lazım" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Devlet memurluğunda temiz kâğıdı dönemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN